Szabályosan felbolydult a tudományos világ a Marson látható gyanús foltok miatt. Vajon mi lehet a jelenség hátterében?
A Mars felszínén talált sötét segíthetnek választ adni arra, hogy van-e idegen élet az univerzumban, és segíthetnek jobban megérteni a bolygó történelmét, írja a LADbible.
A furcsa jelenség egyébként nem most tűnik fel először, már csaknem két évtizeddel ezelőtt is készültek róluk képek, a legelsők 2007-ben.
Megérthetjük a Mars múltját?
Ám az Arizonai Egyetem szakértőinek köszönhetően a téma újra az érdeklődés középpontjába került. A lyukak különösen azért foglalkoztatják a tudósokat, mert valójában nagyon keveset tudunk arról, hogyan is jöttek létre. Azt azonban egyre többen gyanítják, hogy a képződmények segíthetnek megérteni a Vörös Bolygó múltját.
A Mars felszínén lévő lyukak egyébként a bolygó úgynevezett Tharsis-régiójában találhatóak. Amint a Britannica lexikonból kiderül, ez a bolygó legvulkanikusabb régiója, a 8000 km-es terület nagy részét vulkanikus réteg borítja.
A Tharsis egyébként nemcsak a szomszédunkban található bolygón, de az egész Naprendszerben a legjelentősebb vulkáni régiók közé tartozik. De a szakértők szerint vulkanikus tevékenység ma már nem figyelhető meg.
A vulkánokhoz kapcsolódnak?
A csillagászok és a vulkánokkal foglalkozó szakértők erős a gyanú, hogy a lyukak a közeli vulkánokhoz kapcsolódnak. Brandon Johnson, a Purdue Egyetem geofizikusa azt mondta, hogy olyan helyekről van szó, ahol a lávafolyam feletti talaj megsüllyedt.
A lyukak óriási szerepet játszhatnak a leendő Mars-küldetések során. Ugyanis biztonságos menedéket jelenthetnek az űrhajósok számára a sugárzás és a napviharok ellen. Ehhez tudni kellene persze azt is, hogy milyen mélyek ezek a gödrök, de ezzel kapcsolatban még nem áll rendelkezésre egyértelmű információ.
Lehetett valaha élet?
Sokaknak persze ezekről a lyukakról is azonnal az jut eszébe, hogy vajon van-e élet a Vörös Bolygón. Nos, erre a kérdésre sajnos továbbra sem tudjuk a választ. De ezek a képződmények is közelebb vihetnek a megoldáshoz, hisz hozzáférést biztosítanak a Mars eddig elérhetetlen, felszín alatti területéhez is.
És könnyen lehet, hogy a kutatóknak itt lehetőségük lesz olyan ősi szerves anyagokhoz hozzájutni, amihez a felszínen soha nem sikerülne, és amelyek segíthetnek végre választ adni a kérdésre, hogy volt-e valaha élet a Vörös Bolygón.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon