Úgy tűnik, nem mindenki tanult a filmből: tudósok tényleg megvalósítják azt, ami a Jurassic Parkban még csak fantázia volt.
Sok ezer éve kihalt őslények feltámasztásán dolgozik kutatók egy csoportja, írja a LADbible.
Ha a Jurassic Park filmek megtanítottak nekünk valamit, akkor az az, hogy a kihalt lények életre keltése rossz ötlet. Nagyon rossz.
De ez egyáltalán nem akadályozza meg a tudósokat abban, hogy épp ezen dolgozzanak. És a texasi székhelyű Colossal Biosciences szakértőinek sikerült is olyan elefánt őssejteket létrehozniuk, amelyek a test bármely szövetévé továbbfejleszthetők.
Óriási technológiai áttörés
Ez pedig egy hatalmas technológiai áttörés, amely olyan fajok újrateremtéséhez vezethet, amelyek teljes bizonyossággal kijelenthetően már nagyon rég kihaltak.
A cég bejelentette például, hogy feltámasztja a tasmán tigrist, amelyről úgy gondolják, hogy több mint 3000 éve halt ki, valamint a dodókat és a gyapjas mamutokat is. És ha minden a tervek szerint halad, akkor nem is kell olyan sokáig várnunk, hogy láthassuk őket, a tudósok szerint a lények egy évtizeden belül visszatérhetnek.
És nem is csak az ismert állatokról van szó. A közelmúltban felfedezett DNS-minták lehetővé teszik ugyanis a szakemberek számára, hogy olyan ősi állatokat hozzanak létre, amelyekről fogalmunk sincs, hogyan néznek ki.
A Jurassic Parkban egy szúnyog segített
Egyre élesebbek tehát a párhuzamok az 1993-as horrorfilmhez, amelyben – mint a Science World cikkéből kiderül – egy borostyánba zárt szúnyog DNS-ét használták fel dinoszauruszok létrehozására. Nos, mindannyian tudjuk, hogy mi lett a vége.
De Ben Lamm, a cég egyik alapítója azt mondta a sajtónak, hogy ez a projekt inkább egy „fordított Jurassic Parknak” tekinthető. Kiemelte: „A filmben a dinoszaurusz DNS-éből hiányzó részeket béka DNS-sel töltötték ki. De a mesterséges intelligenciát és más eszközöket felhasználva azonosítani tudjuk azokat a maggéneket, amelyek a mamutot mamuttá teszik.”
A szakértő azt is elmondta, hogy a borostyán, amely a filmben a megkövesedett szúnyogokat tartalmazza, nem jó DNS-tartó. Szóval ez nem is igazán stimmel a Jurassic Park forgatókönyvében.
Felpezsdíti az ökoszisztémát is
Lamm szerint kutatásaik eredménye a jelenleg élő fajok megőrzése szempontjából is fontos előrelépést jelent. A rég kihalt állatok újbóli megjelenése ugyanis segít felpezsdíteni az ökoszisztéma működését, ami összességében is segít természeti környezetünk megmaradásában.
A szakértői csoport egyébként a fejlődés ütemét tekintve rendkívül optimista, véleményük szerint a gyapjas mamut 2028-ban térhet vissza.
Ez is érdekelhet:
- Ősi tengeri hüllők felfedezése Új-Zélandon teljesen átírja a történelmet
- VIDEÓ: A dinoszauruszok valóságos hangja sokkal rémisztőbb és varázslatosabb, mint gondolnánk
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm