13 kilométernyi sziklarajzot találtak 12 ezer évvel ezelőttről
A régészek élete, bár első hallásra unalmasnak tűnhet, rengeteg izgalmat tartogat. Kiváltképp, ha az ember az Amazonas-medencében kutat, és 13 kilométernyi sziklarajzot talál, amelyek nagyjából 12600 évesek.
Éppen ez történt nemrég egy kutatócsoporttal, akik rengeteg masztodonról, óriás lajhárról és más, mára kihalt fajról találtak rajzos feljegyzéseket. A Kolumbiában található művekhez az ősi alkotók okker színű anyagot használtak, derül ki az Indy100 beszámolójából.
„Ezek valóban lenyűgöző képek, amelyeket a legkorábbi, Nyugat-Amazóniában élő emberek készítettek” – magyarázta Mark Robinson, az Exeteri Egyetem régésze, akinek publikációja a Quaterary International című folyóiratban jelent meg. Robinson és kollégái 2017-ben és 2018-ban végezték a kutatómunkát a LastJourney projekt keretein belül.
Ősi sziklarajzok az Amazonas-medencéből
Robinson és kutatótársai úgy vélik, hogy az őslakosok az utolsó jégkorszak végéhez közeledve vésték fel rajzaikat a Serranía de la Lindosa nevű lelőhely falaira. Ebben az időszakban – nagyjából 12600-11800 évvel ezelőtt – még javában zajlott az Amazonas trópusi esőerdejének kialakulása.
A Live Science szerint az emelkedő hőmérséklet a felelős azért, hogy az akkor még csak szavannákkal és bozótosokkal tűzdelt területből létrejött a ma jól ismert táj.
A remek állapotban fennmaradt jégkorszaki rajzok között találni tenyérnyomokat, kezdetleges geometriai alakzatokat és állatokat is, például allitágorokat, teknősöket, majmokat, denevéreket és hatalmas agyarakkal rendelkező páratlanujjú patásokat is.
„Ezek a rajzok remek betekintést nyújtanak az itt élt közösségek életébe. Mai szemmel szinte felfoghatatlan, hogy olyan élőlények között éltek és vadásztak le élelemért, amelyek akkorák, mint egy kisebb autó” – vélekedik Robinson. A kutatók szerint rengeteg ilyen állatfaj halt ki ebben az időszakban, feltehetően az akkor végbemenő klímaváltozás és a vadászatuk miatt.
A tanulmány társszerzője, José Iriarte szerint „ezek a sziklarajzok remek bizonyítékai annak, hogyan formálta az ember évezredekkel ezelőtt a környezetét, hogy hogyan vadásztak, halásztak és gazdálkodtak. Valószínűnek tartjuk, hogy a művészet már akkor is fontos része volt ezeknek a közösségeknek, és lehet, hogy amolyan összetartő erővel is bírt.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?