Alaszkai gleccserek végveszélyben: Drámai gyorsulás észlelhető a jég olvadásában
Az alaszkai Juneau-jégmező egyre gyorsabban olvad, ahol több mint 1000 gleccser található. Egy friss tanulmány szerint a hóval borított terület zsugorodása most 4,6-szor gyorsabb, mint az 1980-as években volt.
A kutatók 1948 óta figyelik a hóviszonyokat ebben a csaknem 3900 négyzetkilométeres területen, és további adatok is rendelkezésre állnak egészen az 18. századig. A jégmező mérete lassan csökkent az 1850-ben véget ért kis jégkorszak óta, de az utóbbi évtizedben az olvadás üteme hirtelen felgyorsult. Az AP Newsben megjelent cikk szerint ez az gyorsulás az éghajlatváltozásnak tudható be, ami rövidebb teleket és hosszabb nyarakat eredményez, így több és hosszabb olvadási időszakot okozva.
Alaszkában drámaian felgyorsult a gleccserek olvadásának üteme, és a jég olvadása miatt most másodpercenként körülbelül 180 ezer liter áramlik a környező vizekbe. A 2000 és 2020 közötti időszakban Alaszkában a jég elvesztésének üteme nagyobb, mint bármely más régióban. A Juneau-jégmező gleccsereinek eltűnése felgyorsult, 2005 és 2019 között 64 olvadt el. Olyan gleccserek tűntek el ez alatt az időszak alatt, mint például az Antler. A szakértők szörnyű tendenciára figyelmeztetnek, a zsugorodó jégmező “halálos spiráljaként” jellemzik ezt a folyamatot, amelyet a gyors sarkvidéki felmelegedés súlyosbít.

Forrás: Wikimedia Comms
A Juneau-jégmező
Az alaszkai Juneau-jégmező gyors és drámai változásokon megy keresztül egy nemrégiben készült tanulmány és Pelto gleccserkutató megfigyelései szerint. Pelto 1981 óta jelentős olvadásnak és szerkezeti változásoknak volt szemtanúja, és megfigyelte, hogy a gleccserek síelhető felületekből tavakkal és hasadékokkal tarkított veszélyes tájakká váltak. A jégmező lapos alakja különösen sebezhetővé teszi a felmelegedéssel szemben, mivel a hóvonalak felfelé kúsznak, így több jeget tesznek ki az olvadásnak.
Annak ellenére, hogy a jégmező távoli elhelyezkedése és teljes elolvadása csak korlátozott mértékben járul hozzá a globális tengerszint emelkedéséhez, kulturális jelentőséggel bír és vonzza a turistákat. A szakértők egyetértenek abban, hogy sürgős intézkedésekre van szükség a gleccserek maradványainak megőrzése érdekében, az éghajlatváltozás okozta szélesebb körű sarkvidéki átalakulások közepette. Pelto attól tart, hogy a következő 40 évben a Juneau-jégmező elérheti azt a kritikus fordulópontot, ahol a fennmaradása komolyan veszélybe kerül.

Forrás: Wikimedia Comms
Az egyik legfontosabb látványosság
A Juneau belvárosától mindössze 20 kilométerre fekvő Mendenhall-gleccsert Észak-Amerika egyik leglenyűgözőbb és legjobban megközelíthető gleccsereként ünneplik, amely lenyűgöző méretekkel büszkélkedhet. A tlingit nyelven “Sít” néven ismert gleccser 21.9 kilométer hosszúságú az alaszkai Mendenhall-völgyben, és a Mendenhall Glacier Recreation Area része, amely a Tongass Nemzeti Erdő 2,353 hektáros védett része.
A Juneau Icefield Research Program 1942 óta figyeli a Mendenhall-gleccsert, amely 1929 óta mintegy 2.82 kilómétert, 1500 óta pedig több mint 4.0 kilómétert húzódott vissza. A felmelegedő hőmérséklettel összefüggő folyamatos visszahúzódás ellenére fennáll az átmeneti stabilizálódás vagy enyhe előretörés lehetősége, ha a megnövekedett csapadékmennyiség ellensúlyozza az olvadást, bár a tartós felmelegedés ezt a hatást végül semmissé tenné.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották
Egy most felfedezett kvarkpár az univerzum kezdetéről árulkodik
Az ukrán külügyminiszter szerint egyértelmű, hogy Oroszország meg akarja támadni egész Európát
A Bibliából ismert szexuális betegség végzetes pusztítást okozhat
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá