Megtalálhatták a növényt, amely a Marson is képes lehet életben maradni
Kínai tudósok azt állítják, hogy felfedeztek egy olyan mohafajt, amely az Antarktisztól a Mojave-sivatagig a legkülönbözőbb körülmények között él, és amely szerintük a Mars felszínén is boldogulna anélkül, hogy üvegházakba zárnák.
A The Guardian beszámolója szerint a Syntrichia caninervis nevű moha segíthet átalakítani a vörös bolygó ellenséges környezetét, ahol a sziklás felszínen átlagosan mínusz 80 Celsius-fokos hőmérséklet uralkodik, és a légkör nemcsak 100-szor kisebb sűrűségű, mint a Földé, de 95 százalékban szén-dioxidból és kevesebb mint egy százalék oxigénből áll. A bolygó felszínén így csak a Föld legkeményebb növényeinek lenne esélye életben maradni.
Lenne bármilyen esélye egy földi növénynek a Marson?
“A tanulmányunkban nyert egyedülálló meglátások megalapozzák a világűr kolonizációját a szélsőséges stresszkörülményekhez alkalmazkodott, természetesen szelektált növények felhasználásával” – írták a kutatók a The Innovation című folyóiratban. A földi növények Marson való termesztése segíthetne abban, hogy a bolygó kopár felszínét legalább egy kicsit lakhatóbbá tegyük.
“A növények termesztése fontos része bármely hosszú távú űrmissziónak, mert a növények hatékonyan alakítják át a szén-dioxidot és a vizet oxigénné és szénhidrátokká. Lényegében a növények adnák nekünk a levegőt és az élelem egy részét is, amelyre az embereknek szükségük van a túléléshez” – mondta Stuart McDaniel, a Floridai Egyetem szakértője. “A sivatagi moha nem ehető, de még fontos lehet az űrben.”
Eltekintve attól, hogy lehetővé teszi más növények növekedését, maga a moha “nem ízletes és nem is lenne jó semmilyen salátához” – tette hozzá Agata Zupanska, a SETI Intézet kutatója.
A kínai kutatók a tanulmányukhoz a marsi környezet szélsőségeit szimulálták, és megállapították, hogy a sivatagi moha csodával határos módon öt évig túlélte a mínusz 112 Celsius-fokos hőmérsékletet. Még azután is képes volt újra életre kelni, hogy szinte teljesen kiszáradt, de meglepően ellenálló volt a sugárzással szemben is, és bizonyos gamma-sugárzási dózisok hatására még növekedett is.
A kutatók megállapításai szerint “a jövőre nézve arra számítunk, hogy ezt az ígéretes mohát a Marsra vagy a Holdra is eljuttathatnánk, hogy tovább teszteljük a növények világűrben való termesztésének lehetőségét”.
Mégis rengeteg kérdés marad
“Ezek a kísérletek fontos első lépést jelentenek, de nem bizonyítják, hogy a moha jelentős oxigénforrás lehetne a marsi körülmények között, és azt sem, hogy képes lenne elszaporodni a marsi körülmények között” – mondta McDaniel.
“Véleményem szerint közel járunk ahhoz, hogy növényeket termesszünk földönkívüli üvegházakban, és a moháknak bizonyára van helyük ezekben” – tette hozzá Zupanska, aki szerint túlzás lenne azt állítani, hogy a moha készen áll a Mars terraformálására.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van