Olyan marsi hasadékról készültek látványos képek, amely hosszabb, mint Magyarország
Az Európai Űrügynökség (ESA) által közzétett új képek minden eddiginél részletesebbek egy a Mars felszínén található, 600 kilométer hosszú sebhelyről.
A vörös bolygó tele van érdekes képződményekkel, az egyik ilyen pedig az Aganippe Fossa névre keresztelt árokszerű jelenség, adta hírül a Space.com.
„Még mindig nem tudjuk, hogyan és mikor jött létre az Aganippe Fossa, de valószínűnek tűnik, hogy a Tharsis-régió vulkánainak tömege alatt feltörő magma miatt a bolygó kérge megnyúlt és megrepedt” – írták az ESA tisztviselői egy nemrég kiadott sajtóközleményben.
A Mars hasadékának kialakulása is rendhagyó
Az “Aganippe Fossa” elnevezés a klasszikus mitológiában gyökerezik. Aganippe, a Termesszosz folyó leánya egy nimfa volt, akit a görögországi Helikon-hegység lábánál található forráshoz kötöttek.
A név eredetének tiszteletére az Aganippe Fossa a bolygó egyik legnagyobb vulkánjának, az Arsia Mons alján található. A “fossa” a latin árok kifejezésből származik, és egy bolygó vagy hold felszínén található hosszú, keskeny mélyedésre utal.
A most közzétett képek az ESA Mars Express nevű űrszondájának, Európa első, a vörös bolygóra indított küldetésének köszönhetők, amely 2003 óta kering pásztázza szomszédunkat. Bár leszállóegysége, a Beagle 2 elveszett, az orbiter továbbra is vizsgálja a Marsot.
Ezek közé tartozik az ásványi anyagok feltérképezése, a légkör tanulmányozása, a kéreg szondázása, de a bolygó alakú holdjait, a Phoboszt és a Deimoszt is vizsgálja.
A Mars Express nagy felbontású kamerájával készítette az új képeket, amelyek bemutatják a Mars változatos felszíni jellegzetességeit.
Ezek a domborzati formák jellemzőek az Arsia Mons gyűrű alakú “aureolájára” – áll az ESA sajtóközleményében, utalva a vulkán alapját körülvevő 100 ezer négyzetkilométeres korongra, amely valószínűleg ősi gleccserekhez kapcsolódik.
„Ez az aureola csak a vulkán északnyugati részén alakult ki, valószínűleg az ellenkező irányból érkező szelek miatt.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm