Kutatók szerint a dinoszauruszoknak ‘köszönhetjük’ a bort
Ha legközelebb koccintunk, emeljünk poharat a dinoszauruszokra is, egy új tanulmány szerint ugyanis az ő kihalásuk, amelyet egy hatalmas aszteroida okozott, egyengette a szőlő elterjedésének útját.
A Nature folyóiratban megjelent kutatás szerint az őskori hüllők pusztulása lehetővé tette, hogy több fa nőjön, ami viszont azt jelentette, hogy a szőlőtőkék felvirágozhattak. A chicagói Field Múzeum munkatársai Kolumbiában, Panamában és Peruban találtak 60 és 19 millió évvel ezelőttről származó fosszilis szőlőmagokat.
Az egyik ilyen a szőlőfélék családjába tartozók ma ismert legkorábbi példánya a nyugati féltekén, magjai pedig megmutatják, hogyan fejlődött ki a szőlőfélék családja.
Hálával tartozunk a dinoszauruszoknak, és persze az aszteroidának
Körülbelül 66 millió évvel ezelőtt egy, a Mount Everestnél nagyobb aszteroida csapódott a Földbe, kiirtva a bolygón élő élet háromnegyedét a dinoszauruszokkal együtt. A katasztrófa után megkezdődött a kisemlősök és néhány madár fejlődése, ami megteremtette a szőlő virágzásának alapjait.
Fabiany Herrera, a tanulmány vezető szerzője szerint “ezek a világ ezen részén valaha talált legrégebbi példányok, de néhány millió évvel fiatalabbak, mint a bolygó másik felén valaha talált legrégebbi szőlők.”
„Ez a felfedezés azért fontos, mert azt mutatja, hogy a dinoszauruszok kihalása után a szőlőfélék valóban elkezdtek terjedni a bolygón.”
A szakemberek szerint nem véletlen, hogy a szőlő nagyjából akkor jelent meg először a fosszilis feljegyzésekben, amikor a Chicxulub aszteroida becsapódott a Földbe. Szerintük a dinoszauruszok eltűnése segíthetett az erdők megváltoztatásában, mivel a nagytestű fajok valószínűleg letaposták vagy megették a növényeket vándorlás közben, számolt be a Daily Mail.
A nagy termetű dinoszauruszok nélkül így az erdők sűrűbbek lettek, ami aztán lehetővé tette, hogy az olyan növények, mint a szőlő, “felmásszanak” rajtuk. A kutatók szerint a madarak és emlősök diverzifikációja a tömeges kihalást követő években szintén segíthette a növényt a magok terjesztésével.
„Mindig az állatokra, a dinoszauruszokra gondolunk, mert őket érintette a leglátványosabban, de a kihalási esemény a növényekre is óriási hatással volt” – magyarázta Dr. Herrera. „Az erdők úgy élték túl a kataklizmát, hogy megváltozott a növények összetétele.”
A fosszilis feljegyzésekben ez idő tájt kezdünk több olyan növényt látni, amelyek indákkal szőlővel másznak fel a fákra.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?