Napóleon öngyilkossághoz szánt fegyverei milliókért keltek el Franciaországban! Mit reagált a francia kormány?
A történelem és a műkincs piac különleges találkozása során került sor arra az eseményre, amely nem csupán az árverés izgalmát, hanem a múlt egy szeletének megőrzését is magában hordozza. Erre az eseményre Franciaországban került sor, ahol egy sokak által ismert, történelmileg fontos személy fegyvereit árverezték el, amelyet öngyilkossághoz szeretett volna használni. Mi is volt pontosan ez az árverés?
A The Guardian szerint Franciaországban 1,69 millió euróért (Több, mint 600 millió forint) adtak el két pisztolyt, amelyet Bonaparte Napóleon egykor öngyilkossághoz akart használni. Az aukciósház megjegyezte, hogy a francia kormány megtiltotta e pisztolyok exportálását, hogy nemzeti kincsként az országban tartsa azokat. A vevő kilétét nem hozták nyilvánosságra, de az eladási ár meghaladta az 1,2-1,5 millió eurós becsült értéket. A pisztolyok arany és ezüst díszítéssel vannak ellátva, és Napóleon teljes császári öltözékben lévő, vésett képét ábrázolják.
Lemondása után Napóleon száműzetésbe vonult az Olaszország partjainál fekvő Elba szigetére. Rövid időre visszatért Franciaországba, de az 1815-ös waterlooi csatában végül vereséget szenvedett a britektől, ami végső száműzetéséhez vezetett Szent Ilona szigetén, ahol hat évvel később meghalt.
A gyűjtők nagyon keresik a császárhoz kapcsolódó emléktárgyakat, köztük az egyik “bicorne” fekete kalapját, amely novemberben 1,9 millió euróért kelt el. A The Guardian szerint ez a kalap egyike annak a mindössze 20-nak, amely Napóleon 120 darabjából fennmaradt. Az eladási árat befolyásolhatta Ridley Scott által rendezett és Joaquin Phoenix főszereplésével készült Napóleon-életrajzi filmjének bemutatása. Napóleon jellegzetes, oldalra fordított kalapstílusa, az úgynevezett “en bataille” könnyen felismerhetővé tette őt a csatatéren, ami hozzájárult a róla kialakult ikonikus képhez.
Napóleon pisztolyainak története
Napóleon 1814-ben, a serege vereségét és Párizs elfoglalását követően majdnem ezekkel a pisztolyokkal vetett véget életének. Nagyvezére azonban eltávolította a puskaport, és ezzel meghiúsította a kísérletet. Jean-Pierre Osenat, az aukciósház szakértője szerint Napóleon ezután mérgezéssel próbálkozott, de hányás után életben maradt. Napóleon, hálásan megköszönve inasának hűségét, később elismerése jeléül neki adta a pisztolyokat.
A pisztolykiárusítás előtt a francia kulturális minisztérium nemzeti kincsnek minősítette a tárgyakat, megakadályozva ezzel a későbbi exportjukat. Ez a kormány hivatalos lapjában közzétett határozat 30 hónapos időszakot indít el, amely alatt a francia kormány vételi ajánlatot tehet az új tulajdonosnak, akinek joga van visszautasítani. A nemzeti kincsek csak átmenetileg, kötelező visszaszolgáltatással hagyhatják el Franciaországot, ami jelentősen megnöveli az értéküket az Osenat aukciósház képviselője szerint.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm