A NATO főtitkára szerint 10 év háborúra kell készülni Ukrajnában
A NATO főtitkára, Jens Stoltenberg szerint Európának fel kell rá készülnie, hogy egy évtizedig elhúzódhat az ukrán-orosz háború.
Stoltenberg úr, aki októberben fejezi be 10 éves főtitkári hivatali idejét, arra buzdította az európai NATO-tagokat, hogy fokozzák kötelezettségvállalásaikat. Attól tartanak, hogy az Egyesült Államok forrásait lefaraghatják vagy akár le is állíthatják, ha Donald Trump második alkalommal nyeri meg az Egyesült Államok novemberi elnökválasztását, írja a BBC.
Sarokba szorítaná Putyint
Arra a kérdésre, hogy a NATO-szövetségeseknek fel kell-e készülniük a több mint 10 éve tartó ukrajnai konfliktusra, Stoltenberg azt mondta: „Igen”. Hozzátette: „A fő üzenet azonban az, hogy minél erősebben támogatjuk Ukrajnát, és minél tovább vagyunk hajlandók elköteleződni, annál hamarabb véget érhet ez a háború.”
„A paradoxon az, hogy Putyin elnök most azt hiszi, hogy ki tud várni minket. Ezért a háború folytatódik. Amikor nagyon világosan közöljük, hogy hosszú távra vagyunk itt, hogy erős, tartós támogatásunk van Ukrajnának, akkor megvannak a feltételei egy olyan megoldáshoz, ahol Ukrajna szuverén független államként érvényesül.”
Sok minden múlhat az Egyesült Államokon
A tervezett segélycsökkentésre az ukrajnai és európai szövetségesei félelmei közepette került sor, hogy az Egyesült Államok finanszírozása elapadhat egy esetleges második Trump elnökség idején.
Ezen a héten Trump volt amerikai elnök JD Vance-t, a Republikánus Párt egyik legelszigetelődőbb tagját választotta pályatársának. Az ohiói szenátor korábban azt mondta: „Nem igazán érdekel, mi történik Ukrajnával így vagy úgy.”
Az Egyesült Államok Ukrajnának nyújtott segélyeinek hangos bírálója az idei müncheni biztonsági konferencián azt mondta, Európának rá kell ébrednie arra, hogy az Egyesült Államoknak Kelet-Ázsiára kell irányítania a figyelmet.
Szerinte a NATO-szövetség mindenkinek érdeke
Stoltenberg kijelentette, bízik abban, hogy az Egyesült Államok a szövetségben marad, mert „az Egyesült Államok biztonsági érdeke az erős NATO”. Szerinte az Egyesült Államokban „a NATO-nak erős kétpárti támogatottsága van, mind a Kongresszusban, mind a közvélemény-kutatásokban”.
Az aggállyal kapcsolatban, hogy Trump második mandátuma jelenthet-e kevesebb finanszírozást a NATO számára, Stoltenberg azt mondta: „A helyes lépés, függetlenül attól, hogy mit gondol az Egyesült Államok NATO iránti elkötelezettségéről, az, hogy többet fektetünk be a védelmünkbe. Először is növeli annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok erős szövetséges marad. Másodszor, ha valami nagyon rossz történik, akkor jó, ha erősebb európai és kanadai védelmi képességekkel rendelkezünk.”
Stoltenberg szerint a volt amerikai elnök „teljesen helyes és helytálló kritikát” fogalmazott meg az európai szövetségesekkel szemben, amiért nem költenek eleget védelemre, és túl sokat támaszkodnak az Egyesült Államokra.
Európában kell erősíteni
A NATO bejelentette, hogy az Ukrajna támogatását koordináló parancsnoki egység szeptembertől működik majd Németországban.
„Ez nagyobb kiszámíthatóságot, elszámoltathatóságot és támogatást biztosít majd, és egyben bizonyítja tartós elkötelezettségünket Ukrajna támogatása iránt” – mondta Stoltenberg. „Eljött az ideje, hogy kiálljunk a szabadság és a demokrácia mellett és a hely Ukrajna.”
Stoltenberg megjegyzései akkor érkeztek, amikor Németország bejelentette, hogy jövőre csaknem felére kívánja csökkenteni az Ukrajnának szánt katonai segélyt – körülbelül 8 milliárd euróról körülbelül 4 milliárd euróra, írja a BBC.
G7-összefogás
Christian Lindner pénzügyminiszter kijelentette, hogy Ukrajna finanszírozása „belátható jövőben biztonságos” a gazdag nemzetek G7-csoportjának programja miatt, amelynek célja, hogy 50 milliárd dollárt gyűjtsön a befagyasztott orosz eszközök kamataiból.
A katonai szövetség NATO-tagjai ígéretet tettek arra, hogy 2024-ig gazdaságuk GDP-ben mért értékének legalább 2 százalékát évente védelemre fordítják. Az Egyesült Királyság egyike annak a 23-nak a NATO 32 tagállama közül, akik idén elérik a célt – a GDP 2,3%-át költik védelemre.
Stoltenberg a következőket mondta: „A NATO a történelem legsikeresebb szövetsége, mert nézeteltéréseink ellenére mindig össze tudtunk egyesülni alapvető értékeink mentén: megvédeni egymást. Szerintem az amerikai választások után is így lesz.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám