Rejtélyes kőarcot találtak Kazahsztánban régészek
Régészek egy rejtélyes, kőből faragott emberi arcot fedeztek fel Kazahsztánban. A domborművet az ország északi részén találták, írja a Margulan Régészeti Intézet a Facebookon.
A régészek szerint a gránitsziklába vésett arc nagyjából 10 centiméter magas és 8 centiméter széles, áll a Margulan Intézet Facebook-bejegyzésében. „Minden részlet jól látható, a nagy szemek, hosszú, egyenes orr, és a széles ajkak is.”
Szergej Jarigin, a Margulan Intézet egyik vezetője a The Astana Timesnak elmondta, hogy más bronzkori lelőhelyeken is találtak emberi archoz hasonló faragványokat Közép-Ázsiában és Kelet-Európában, de ilyesfajta képeket láthatunk például a dél-szibériai korai vaskorból, valamint az eurázsiai sztyeppéken elterjedt, középkori türk kultúrákból is. Ez azt jelenti, hogy a faragványok számos történelmi korszakban készülhettek.
Tavaly a régészek bejelentették, hogy Kazahsztánban egy olyan piramist fedeztek fel, amely feltehetően több mint 3 ezer éves. Az emlékművet az ország középső részén, a Taldy-folyó menti ásatások során tárták fel. A piramist a begázi kultúra építette, amely a késő bronzkorban alakult ki Kazahsztánban, és akik félig letelepedett közösségekből álltak, amelyek elsősorban a kohászattal és állattenyésztéssel foglalkoztak.
Ezek a népek viszonylagos gazdasági jólétet értek el az Eurázsia különböző részeire kiterjedő fémkereskedelmüknek köszönhetően, olyannyira, hogy a fémkivitelből származó magas haszon még egy új arisztokrata osztályt is létrehozott a begázi közösségek körében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?