Váratlan robbanás Yellowstone-ban: Mi okozta a fekete anyag kirobbanását?
A Yellowstone Nemzeti Park, amely egy szupervulkán tetején található, lélegzetelállító természeti tájairól híres. A park geotermikus jellemzőit a szupervulkán által felmelegített és savasított földalatti víztározók hálózata táplálja. Most viszont a nemzeti parkba látogatók szeme láttára történt egy meglepő dolog. Mi volt az?
A Yellowstone területe hatalmas és számos természeti tájat, köztük tavakat, kanyonokat, folyókat és hegyvonulatokat kínál. A Yellowstone-tó, Észak-Amerika egyik legnagyobb magasan fekvő tava a Yellowstone-kaldera tetején fekszik, amely a kontinens legnagyobb szupervulkánja, és amely az elmúlt kétmillió év során több hatalmas kitörésen is átesett.
A park ad otthont a világ gejzírjeinek több mint felének és számos hidrotermális jellemzőnek, amelyek a mögöttes vulkáni tevékenységnek köszönhetőek. Yellowstone-szerte elterjedtek a lávafolyások és a vulkanikus kőzetek, amelyek a Greater Yellowstone ökoszisztéma magját alkotják, amely a Föld legnagyobb, csaknem érintetlen mérsékelt övi ökoszisztémája.
A Science Alert szerint július 23-án, 10:19-kor váratlan esemény emelte ki a Yellowstone geotermikus területeinek potenciális veszélyeit. A Biscuit medencében, a híres Old Faithful közelében a szokásosnál nagyobb hidrotermikus robbanás történt, amely egy feketés színű anyagszökőkutat küldött az égbe. Szerencsére senki sem sérült meg, bár a látvány miatt a látogatók a biztonságba menekültek.
Hasonló események a Yellowstone Nemzeti Parkban
A hidrotermikus robbanásoknak a Yellowstone-ban már van múltjuk. Például a Norris Geyser-medencében lévő Porkchop Geyser 1989-ben felrobbant, és 2009-ben hasonló esemény történt a Biscuit-medencében. Drámai jellegük ellenére ezek a robbanások nem közvetlenül a magmához kapcsolódnak, hanem a régióban gyakori szeizmikus tevékenység válthatja ki őket, amely évente 1500 és 2500 közötti földrengést regisztrál.
A Yellowstone-i hidrotermikus robbanásokat – a vulkánkitörésekkel ellentétben – a víz gyors felmelegedése és tágulása okozza a föld alatt. Az amerikai földtani intézet és a Yellowstone Nemzeti Park szerint az ilyen események viszonylag gyakoriak a területen. A forráspontján túlhevült víz gyorsan gőzzé alakulhat és kitágulhat, ami robbanásszerű felszabadulást okozhat a talajon keresztül.
A mostani robbanás következményei
A Biscuit-medencében a közelmúltban bekövetkezett robbanás viszonylag csekély volt ahhoz képest, amit a régió képes termelni. Az ilyen kitörések gőzt, vizet, iszapot és sziklákat akár 2 kilométer magasra is fel tudnak repíteni a levegőbe, krátereket hozva létre és nagy területen szórva szét a törmeléket. A július 23-i robbanás megrongálta a sétányt, és az érintett területet felmérés és javítás céljából le kellett zárni.
Bár a közelmúltban Yellowstone-ban történt hidrotermikus robbanás lenyűgöző és kissé zavaró volt, emlékeztet a park geotermikus jellemzőinek dinamikus és időnként veszélyes természetére. A nemzeti park stábja rendszeres ellenőrzéssel és karbantartással segíti a látogatók biztonságának fenntartását, miközben megőrzi a park természeti szépségét.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény