350 kilométerrel a Föld felszíne felett lebegve a Mir szovjet űrállomáson tartózkodó űrhajósok megdöbbentő felfedezést tettek: egy zöld-fekete, pókhálószerű anyag elhomályosította az egykor tiszta ablakukat. Hamarosan az egész állomáson ilyen kinövéseket találtak, amelyek elborították a légkondicionálókat és korrodálták a vezérlőpaneleket, veszélyeztetve az állomás épségét és az űrhajósok életét. A bűnösök között több, a Földről származó gombafajt azonosítottak, amelyek minden valószínűség ellenére túlélték az űrutazást, és alkalmazkodtak a mikrogravitációhoz és a sugárzás sűrű környezetéhez.
A kezdeti riadalom ellenére ezek az ellenálló gombák kulcsfontosságú szövetségeseknek bizonyulhatnak az űrkutatás jövőjében. A tudósok felfedezték, hogy a gombák olyan egyedi alkalmazkodási képességekkel rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy az űr zord körülményei között is boldoguljanak, és ezzel megoldást kínálhatnak az emberi települések más bolygókon való létesítésének néhány jelentős kihívására — számolt be róla TED-Ed.
A gombák űrbeli túlélési képességei
Az űrben élő élőlényekre leselkedő egyik legnagyobb veszélyt a kozmikus sugárzás jelenti, amely károsíthatja a DNS-t és más létfontosságú sejtstruktúrákat. Bizonyos gombák azonban a melanin egy egyedülálló formáját termelik, egy olyan pigmentet, amely biztonságosan elnyeli a magas szintű sugárzást. Figyelemre méltó, hogy egyes gombák ezt az elnyelt sugárzást még a növekedésükhöz is felhasználják. A gombák emellett erős DNS-javító rendszerekkel rendelkeznek, amelyek képesek kivágni és helyreállítani a hibás szekvenciákat, így hihetetlenül ellenállóak a sugárzás okozta károsodásokkal szemben.
A gombák a szélsőséges hőmérsékleteket is képesek kezelni. Szívós spóráik vastag sejtfalakkal rendelkeznek, így képesek túlélni az űrben gyakori hőmérséklet-ingadozásokat. Ezek a túlélési képességek teszik a gombákat a más bolygók emberi kolonizációjának elsődleges jelöltjévé.
Gombákkal építkezve: Fenntartható megoldás
Más bolygókon élőhelyek létesítésének egyik fő kihívása az építőanyagok beszerzése. A Földről való szállítás megfizethetetlenül drága, minden egyes kilogrammnyi súlytöbblet után nagyjából 10 000 dollárba kerül. Alternatív megoldásként a regolit, a por és a töredezett kőzet felhasználása, amely a Marshoz hasonló bolygók felszínét borítja, nehéz és energiaigényes gépeket igényel.
Itt kínálnak innovatív megoldást a gombák. A legtöbb gomba szőrszerű gyökérszerkezettel, úgynevezett micéliummal rendelkezik, amely képes a közeli anyagokat sűrű, összekapcsolt hálóba kötni. Ez a természetes kötődési folyamat a regolitot vagy más szubsztrátokat tartós építőanyaggá alakíthatja, amely hőszigetelő és sugárzásvédő.
A NASA Innovatív fejlett koncepciók programjával együttműködő tudósok terveket dolgoztak ki arra, hogy más bolygókon is termeljenek gombás otthonokat. Ezeket az élőhelyeket könnyű, rugalmas zsákok felbocsátásával hoznák létre, amelyekbe dehidratált spórákat vetnének. Az új bolygóra érve a roverek vizet biztosítanának a rehidratáláshoz és regolitot a megkötéshez, így a micéliumok növekedni tudnának, és kialakíthatnák ezeknek az építményeknek a falait, tetejét, sőt, még a bútorokat is.
A csomagokban található cianobaktériumok ellátnák a gombákat alapvető tápanyagokkal, és a napfényt oxigénné alakítanák, fenntartható környezetet teremtve. Ha repedések vagy sérülések keletkeznének, azokat újra be lehetne vetni és újranőni, a mesterséges cianobaktériumok pedig világítással figyelmeztetnék a lakókat, ha az oxigén- vagy nyomásszint csökken.
A gombák szerepe a térközösségek fenntartásában
A lakhatás csak az egyik lehetséges felhasználási területe a gombáknak az űrben. A jövőbeli űrközösségeknek saját élelmiszert is termeszteniük kell, de a Földön nem áll rendelkezésre megfelelő talaj. A gombák itt is segíthetnek, mivel olyan enzimeket szabadítanak fel, amelyek képesek a szénben gazdag aszteroidákat a talajban feloldani. A gombákat továbbá úgy is meg lehet tervezni, hogy bányásszák és kivonják az olyan fémeket, mint az alumínium és a vas, lehetővé téve az űrkolóniák számára, hogy ezeket az értékes anyagokat helyben szerezzék be.
Az előttünk álló út
Bár az űrben található gombás élőhelyek koncepciója még korai stádiumban van, a kutatók már kísérleteznek ezekkel az elképzelésekkel a Földön. Fenntartható, szén-dioxid-negatív gombás élőhelyeket tenyésztenek, hogy finomítsák a technológiát, és biztosítsák, hogy készen álljon a jövőbeli űrmissziókra.
Az egykor űrveszélyesnek tartott gombákat ma már potenciális úttörőként tekintik a más bolygók kolonizálására irányuló törekvésekben. Az a képességük, hogy ellenállnak a zord körülményeknek, és fenntartható megoldásokat kínálnak a lakhatás és az erőforrások biztosítására, felbecsülhetetlen értékű partnerré teszi őket az űrkutatásban. A kutatások előrehaladtával ezek a figyelemre méltó organizmusok kétségtelenül folytatni fogják az úttörést, és segítenek kikövezni az emberiség jövőjét a csillagok között.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Rendkívüli: a Vénuszon bukkanhattak élet nyomaira a csillagászok
A pirító feltalálója 10 éven át félrevezette az internet egészét
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?