A villámok is elősegíthették a földi élet kialakulását
Egy új tanulmány szerint a felhő és föld közötti villámok kulcsfontosságúak lehettek a földi élethez nélkülözhetetlen építőelemek létrehozásában.
A Föld korai korszakában az űrsziklák és a felhők közötti villámok mind az életet elindító molekulák forrásai lehettek, számolt be a Newsweek.
A késői hadaikumban azonban a világűrből meglehetősen ritkán jutottak szerves vegyületek a Földre, ezért a villámok önmagukban nem generáltak elég ilyen vegyületet a légkörben.
Most a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóirat egy új kutatása szerint a felhő és föld közötti villámok nagy mennyiségű, az élet elindításához és annak fenntartásához nélkülözhetetlen kémiai elemet hozhattak létre a Föld korai szakaszában.
A Harvard kutatói a felhő és föld közötti villámok befolyását vizsgálták a kémiai reakciók kapcsán.
George McClelland Whitesides kémiaprofesszor vezetésével a kutatócsoport létrehozott egy olyan berendezést a laboratóriumban, amellyel a jelenséget úgy szimulálták, hogy a szikrákat a levegőben, a vízben és a szilárd felszíneken, a korai Földhöz hasonló körülmények között bocsátották ki.
A csapat elemezte a villámcsapások által hátrahagyott termékeket, és felfedezték, hogy a villám a levegőből származó szenet és nitrogént biológiailag hasznos molekulákká alakította át, amelyek felhalmozódtak a vízben.
A szerzők megállapították, hogy a villámcsapások a szén-dioxidot szén-monoxiddá és hangyasavvá, valamint a nitrogént olyan hasznos anyagokká alakítják át, mint a nitrát, a nitrit és az ammónium.
A kutatócsoport szerint a villámok képesek nagyfeszültségű elektrokémiai folyamatokat elindítani különböző közegek határain, és nem bomló anyagokat alakítanak át reaktív intermedierekké, illetve olyan tápanyagokká, amelyek létfontosságúak voltak a kialakuló élet és annak korai evolúciója szempontjából.
Ezek után a korai Föld kőzeteihez hasonló ásványokat is bevonták a kísérletekbe. Kiderült, hogy a vulkanikus területekről származó szulfidok jelenléte nagymértékben megnövelte az ammónia kialakulását, amely szintén létfontosságú az élet kialakulása szempontjából.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az ukrán külügyminiszter szerint egyértelmű, hogy Oroszország meg akarja támadni egész Európát
A Bibliából ismert szexuális betegség végzetes pusztítást okozhat
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak