Megtalálták a világ legrégebbi barlangrajzait: nem emberi kéz munkái
Tudósok szerint nem emberek készítették a világ legrégebbi barlangrajzait.
Bár korábban találtak 24 ezer éves barlangrajzokat Spanyolországban, az azóta feltárt 51 200 éves műalkotások jóval megelőzik azokat. Az indonéziai Szulavézi szigetén felfedezett barlangfestmények kérdéseket vetnek fel a sziget emberi tevékenységének és tágabb értelemben a migrációnak történetével kapcsolatban – írja az Indy100.
A technológia fejlődése lehetővé tette, hogy a többek között egy disznót ábrázoló barlangrajzot elemezzék, és pontosabban keltezzék, így legalább 4040 évvel régebbi, mint ahogy azt a szakemberek eredetileg gondolták.
„A legalább 51 200 évvel ezelőtt festett elbeszélő alkotás, amely egy disznóval érintkező, emberhez hasonló alakokat ábrázol, ma a világon az ábrázoló művészet és a vizuális történetmesélés legkorábbi ismert fennmaradt példája” – írták a szerzők tanulmányukban.
Lehetséges, hogy a világ legrégebbi barlangrajzát nem ember készítette?
A felülvizsgált dátumok miatt azonban most kérdéses, hogy melyik faj a felelős ezekért a festményekért, mivel a legtöbb időszámítás elfogadja, hogy a modern emberek legkorábban 90 ezer évvel ezelőtt, legkésőbb pedig 60 ezer évvel ezelőtt hagyták el Afrikát.
Szulavézi szigetén a legkorábbi ismert modern emberi maradványok 25 ezer évvel ezelőttiek, de az ezt megelőző emberi tevékenységre utaló bizonyítékok sziklabarlangok és kőből készült szerszámok formájában léteznek.
Ha kiderülne, hogy egy, a modern ember előtti faj rendelkezett a műalkotás létrehozásához szükséges kognitív képességgel, az megdöntené a szakértők korai őseinkről alkotott elképzeléseit.
Bármelyik faj is készítette a festményt, a kutatók szerint az „a H. sapiens hosszú történelmének korai szakaszában kialakult gazdag történetmesélési kultúráról tanúskodik ebben a régióban – különösen a festői ábrázolás használata az ember-állat kapcsolatokról szóló vizuális történetek elmesélésére”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Milyen régészeti felfedezések igazolják a Biblia történeteit?
Melyik volt előbb, a tyúk, vagy a tojás? A tudomány végre megadja a választ
250 millió évvel ezelőtt a Föld legnagyobb kihalási eseménye során az élet majdnem megszűnt létezni
Fotók: Üzbegisztán kulturális estje a Magyar Állami Operaházban
A cseh elnök szerint Trump alkudozása Putyinnal csak további károkat okozna
Hogyan mászhatnánk meg a Mars és az egész Naprendszer legmagasabb hegyét?