Tovább szépül Magyarország lenyűgöző kővára
Több mint egy évtizede folyik Magyarország egyik legrégebbi kővárának rekonstrukciója. A Magyar Építők híroldala szerint kiválasztották a kivitelezőt a Füzéri vár rekonstrukciójának harmadik ütemére, és tovább épül és szépül a történelmi emlékhely.
Füzér vára
A vár középkori erődítményként a Borsod megyei Füzér település közelében, egy vulkanikus eredetű hegy tetején magasodik. Első írásos említése 1264-ből származik, de valószínűleg már a tatárjárás előtt is létezett, és feltételezések szerint az Árpád-korban az Aba család építtette.
A XIII. században II. András király vásárolta meg a várat, amely a tatárjárásig a királyi birtokok része volt. Később adományozás útján visszakerült az Aba családhoz. A rozsnyói csata után Károly Róbert király elkobozta a várat, és előbb a Drugeth, majd a Perényi család tulajdonába került. Perényi Gábor 1567-ben bekövetkezett, fiú nélküli halála után a vár előbb a Báthoriakra, majd a Nádasdyakra szállt. A Wesselényi-féle összeesküvés után a császári katonaság elkobozta, felgyújtotta és elhagyta.
Az évszázadokig elhagyott omladozó épületegyüttes értékét a romantika idején ismerték fel ismét, és ekkortól kezdve az örökségvédelem látókörébe került. 1977-től régészeti feltárásokat végeztek, 1992-től renoválási munkák kezdődtek.
Napjainkban a vár történelmi emlékei és természeti szépségei miatt kedvelt kirándulóhely, és az Országos Kéktúra útvonala is áthalad rajta.
A kővár felújításának új szakasza nyílik meg
Az uniós közbeszerzési értesítő szerint folytatódnak a Füzéri vár felújítási munkálatai – írja a Magyar Építők. Ezúttal is a projekt kivitelezésére a LAKI Épületszobrász Zrt. nyert megbízást, a mostani költségvetés 3,98 milliárd forint.
A felújításnak ebben a fázisában az érintett terület közel 650 négyzetméter, a kaputorony négy szintjének és a gondnokháznak a rekonstrukciójára kerül sor, de most a kaputorony, a mosdó és az óratorony rekonstrukcióját is elvégzik. Emellett a kijelölt szakaszon statikailag megerősítik a várfalakat, közel 400 négyzetméteren lefedik a várudvart, és az épületek elektromos hálózatát és tűzjelző rendszerét is kialakítják.
A beruházás első ütemeként 2012-15 között újjáépítették az Alsóvárat. A sánc mellett kialakításra került a Sziklagyep látogatóút, a várhoz vezető út, a parkoló és a sétány. Elkészült a várkápolna, a palotaszárny, a pince, a padlás és a gótikus ökumenikus imahelyként szolgáló Felsővár alsó bástyája.
A második ütem munkálatai 2019-ben kezdődtek, melynek során újjászületett a Konyha és a Sütőház.
Szakmai viták, civil buzgalom, élménykereskedelem. Füzér várában jártunk, olvasd el cikkünket itt.
ez is érdekes lehet:
- Az erdélyi Versailles pusztulása és menekülése – Bonchidán jártunk
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?