A galaxis rejtett erői – A Terzan 5 és a kozmikus sugárzás kölcsönhatásai
Egy kutatócsoport nemrégiben egy régóta fennálló kozmikus rejtély megfejtésére összpontosítva váratlan vizsgálati lehetőséget fedezett fel a Terzan 5-ben, egy galaxisunkon áthaladó, nagy sebességű csillaghalmazban. Micsoda ez a váratlan vizsgálati lehetőség?
A Terzan 5 egy gömbhalmaz, amely a Tejútrendszer központi dudorában, a Nyilas csillagképben található. Agop Terzan francia csillagász fedezte fel 1968-ban, akkoriban Terzan 11 néven ismerték, és a Kétmikronos Égboltfelmérésben IRC-20385 néven is szerepel. Ez a csillaghalmaz rendkívül halvány, és jelenleg a Nap felé halad mintegy 90 km/s sebességgel, miközben a galaxis középpontja körül bonyolult, még kevéssé ismert pályát követ.
Az alábbi videón látható a Terzan 5 gömbhalmaz:
A kozmikus sugárzást először a 20. század elején észlelték, amikor Victor Hess fizikus vártnál magasabb sugárzási szinteket mért nagy magasságokban. Ez a felfedezés arra utalt, hogy a sugárzás nem a Földről, hanem az űrből érkezik. A kozmikus sugárzás nagy energiájú atommagokból és részecskékből áll, amelyek közel fénysebességgel haladnak, és képesek áthatolni a Föld légkörén.
Cél és módszer
A vizsgálat fő célja az volt, hogy megértsük a kozmikus sugárzás viselkedését és azt, hogyan befolyásolják a csillagközi mágneses mezők ingadozásai. Ez a kutatás jelentős áttörést hozott, amelyet nemrégiben a Nature Astronomy című szaklapban publikáltak.
A The Conversation szerint a kozmikus sugárzás viselkedésének feltárásához a kutatócsoport a Terzan 5 megfigyeléseit használta, amely egy sűrű csillaghalmaz és jelentős számú milliszekundumos pulzárt tartalmaz. Ezek a pulzárok intenzív mágneses mezejükről és gyors forgásukról ismertek, amelyek révén a kozmikus sugárzás extrém sebességre gyorsul. Bár általában a csillagközi mágneses mezők eltérítik ezeket a sugarakat, a kutatók megfigyelték, hogy a fotonokkal való kölcsönhatásuk során gammasugarak keletkeznek, amelyek eltérítés nélkül közvetlenül elérhetik a Földet.
A kutatás eredménye
A megfigyelések azt mutatták, hogy a Terzan 5-ből származó gammasugarak nem pontosan a halmaz helyzetéhez illeszkednek. Ehelyett úgy tűnik, hogy egy körülbelül 30 fényévnyire lévő régióból érkeznek. Ez az eltérés a Terzan 5 jelenlegi, a galaxis középpontja felé vezető pályájának köszönhető. A halmaz gyors mozgása miatt egy mágneses mezőt sodor magával, amely üstökösszerű mágneses csóvát képez. A Terzan 5 által kibocsátott kozmikus sugárzás először ebben a csóvában halad, de a mágneses ingadozások végül eltérítik őket, és néhány részecskét a mi irányunkba irányítanak, így gammasugarakat hozva létre, amelyek megfigyelhetővé válnak.

A kép csak illusztráció / Forrás: Pixabay
Ez a kutatás az első sikeres mérése annak, hogy a mágneses fluktuációk milyen mértékben befolyásolják a kozmikus sugárzás pályáját. Az eredmények hozzájárulnak a csillagközi mágneses mezők és azok dinamikájának jobb megértéséhez, és világosabb képet adnak a kozmikus sugárzásról, amelyet Hess fedezett fel több mint egy évszázaddal ezelőtt. Ezek a felismerések kulcsfontosságúak a kozmikus sugárzással és a galaxisunkon belüli összetett kölcsönhatásokkal kapcsolatos tudásunk bővítésében.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk