Csak egy alagút választ el minket Kleopátra sírjának megtalálásától?
Taposiris Magna ókori egyiptomi romváros egyik temploma alatt a régészek egy hatalmas alagutat fedeztek fel, amelyet a szakértők „geometriai csodaként” emlegetnek. A későbbi munkálatok további információkat nyújthatnak majd arról, hogy az alagút elvezethet-e VII. Kleopátra sírjához.
A szerkezetet 13 méterrel a föld alatt fedezte fel Kathleen Martinez, a Dominikai Köztársaságbeli Santo Domingo Egyetem munkatársa kollégáival a templomban folyó ásatások során. A 2 méter magas alagutat hihetetlenül hosszú, 1305 méternyi homokkőbe vájták, olvasható az Indy100 cikkében.
Az egyiptomi turisztikai és régiségügyi minisztérium szerint az egyiptomi alagút kialakítása hasonlít a Szamoszi alagúthoz, amely egy, a görögországi Szamosz szigetén található, Kr. e. 6. századi csatorna, amelyet gyakran a mérnöki tudomány csodájaként emlegetnek. Azonban mivel a föld alatt épült, a 19. századig a feledés homályába merült.
Forró nyomon a régészek, előkerülhet Kleopátra sírja?
Taposiris Magnában – a név jelentése „Ozirisz nagy sírja” – talált alagút rendeltetése jelenleg ismeretlen, egyes részei pedig víz alatt vannak. Martinez, aki 2004 óta dolgozik Taposiris Magnában VII. Kleopátra elveszett sírjának felkutatásán, úgy véli, hogy az alagút egy ígéretes kezdete a későbbi felfedezéseknek.
A várost Kr. e. 280 körül alapította II. Ptolemaiosz, Nagy Sándor híres hadvezérének, I. Ptolemaiosznak fia. A kutatócsoport szerint a templomot Ozirisz istennek és királynőjének, Ízisz istennőnek szentelték (az utóbbival Kleopátra szoros kapcsolatban állt). Az épületben Ízisz figuráit, valamint Kleopátra és Nagy Sándor nevét és képmását viselő érméket találtak.
A későbbi munkálatok további információkat nyújthatnak majd arról, hogy az alagút elvezethet-e ezekhez a rég elveszett sírokhoz.
Az alagútból már előkerült néhány kincs: egy négyszögletes mészkőtömb és cserépdarabok.
A következő lépés a közeli Földközi-tenger felfedezése lesz. Kr. u. 320 és 1303 között földrengések sorozata sújtotta a partvidéket, aminek következtében a templom egy része összeomlott és víz alá került. Korábbi ásatások során alagúthálózatot tártak fel, amely a Mariout-tótól a Földközi-tengerig húzódik.
2009-ben Záhi Havássz akkori régiségügyi miniszter azt mondta, „ha felfedezzük Kleopátra és Marcus Antonius sírját, az a 21. század legfontosabb felfedezése lesz. De ha ez nem fog bekövetkezni, akkor is jelentős felfedezéseket tettünk itt, a templomban és a templomon kívül is”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?