Mi volt az ősrobbanás előtt?
A kutatók gyakran foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogy mi lehetett a nagy bumm előtt, már ha lehetett egyáltalán bármi. Illetve, ha nem volt, akkor mi volt az ősrobbanás oka?
Néhány évszázaddal ezelőttig a válasz mindenhol Isten volt, még maga Isaac Newton is úgy vélte, hogy Ő teremtette a világegyetemet nagyjából 6000 évvel ezelőtt. Később sok tudós, köztük a fiatal Albert Einstein, azt feltételezte, hogy maga az univerzum örök és örökkévaló.
Létezhetett-e a világegyetem az ősrobbanás előtt?
Amikor azonban felfedezték a kozmikus tágulást, a belga kozmológus és jezsuita pap Georges Lemaître rájött, hogy kellett lennie egy kezdetnek, amellyel kapcsolatban mindenki egyetértett vele. Fred Hoyle állandó állapotú világegyetem-elmélete még az 1960-as években is igen népszerű volt a tudósok és a laikusok körében egyaránt. Hoyle elfogadta az univerzum tágulását, viszont nem hitt az ősrobbanásban, helyette azt feltételezte, hogy folyamatosan új anyag keletkezett valahonna, amely így évmilliárdokon keresztül állandó szinten tartotta a kozmosz sűrűségét és általános tulajdonságait.
A kozmikus mikrohullámú háttér 1964-es felfedezése azonban beverte az utolsó szöget állandó állapot koporsójába. Azóta az ősrobbanás eredetét alátámasztó bizonyítékok olyannyira felhalmozódtak, hogy már alig maradt kétség, de még mindig senki sem tudja, hogy mi történt az ősrobbanás előtt.
Nem biztos, hogy valaha kapunk kielégítő választ
A legtöbb tudós egyszerűen figyelmen kívül hagyja a kérdést, mivel nem gondolják, hogy megválaszolható lenne. Amikor az ősrobbanásról beszélnek, általában nem a világegyetem kezdetére, a nulladik pillanatra, hanem annak hihetetlenül forró és sűrű állapotára utalnak létezésének első néhány percében. Ez többek között azért van így, mert senkinek sincs igazi fogalma az idő valódi természetéről, főleg nem az idő kezdetéről.
Julian Barbour brit fizikus szerint az idő nem is létezik, csak az elménkben lévő illúzió. Mások, köztük Stephen Hawking szerint az idő az univerzummal együtt jött létre, ami így fölöslegessé teszi az egész kérdést. A BBC Sky at Night szerint azt kérdezni, hogy mi történt az ősrobbanás előtt, olyan, mintha azt kérdeznénk, hogy mi van az Északi-sarktól északra, vagy hogy milyen távolság rövidebb a nullánál.
A ciklikus világegyetem egykor népszerű elmélet volt, amely szerint a tér jelenlegi tágulása egy napon visszafordul, és az ebből eredő Nagy Reccs egy újabb ősrobbanást eredményezhet, újraindítva egy örökké tartó körforgás következő fejezetét, de ez csak egy a sok hipotézis közül, amelyben az univerzum egy valószínűleg végtelen multiverzum része. Ha pedig a multiverzum időben is végtelen, és nem csak változatokban, akkor a válasz lényegében nem válaszolja meg érdemben a kérdést.
Egy sokadik érdekes elmélet Neil Turok dél-afrikai fizikushoz kötődik, aki úgy véli, hogy az ősrobbanás nemcsak a mi világegyetemünket hozta létre, hanem egy anti-világegyetemet is, amely antianyagból áll, és visszafelé halad az időben. Azonban ez sem az univerzum előtti időszakkal foglalkozik, hanem annak keletkezésével, és valószínűleg jó sokáig be kell érnünk ennyivel.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon