Egyforma dinoszaurusznyomokat találtak az Atlanti-óceán mindkét oldalán
Paleontológusok egy csoportja egyforma dinoszaurusznyomokat talált Brazíliában és Kamerunban. A két országot mintegy 6 ezer kilométrenyi nyílt óceán választja el egymástól.
A kutatók 260-nál is több lábnyomot találtak, és úgy vélik, egy korai kréta kori élőlényhez tartoztak. A lábnyomok azt a helyet jelölik, ahol a dinoszauruszok még át tudtak lépni egyik kontinensről a másikra, mielőtt Afrika és Dél-Amerika elkezdett leválni egymásról mintegy 140 millió évvel ezelőtt, írja a BBC Discover Wildlife.
A nyomok elemzéséből kiderült, hogy korukat és geológiai kontextusukat tekintve hasonlóak, alakjukat tekintve pedig szinte teljesen megegyeznek. Diana P. Vineyard, a tanulmány társszerzőjének elmondása szerint a megkövesedett lábnyomok többségét theropodákhoz tartozhattak, míg néhányat valószínűleg hatalmas, hosszú nyakú sauropodák és növényevő madármedencéjűek hagytak ott.
Ugyanaz a dinoszauruszfaj két különböző kontinensen
A theropodák háromujjú dinoszauruszok, melyeknek üreges csontjaik voltak, és minden végtagjukon karmokkal rendelkeztek, a mai madarak ősei. Louis L. Jacobs, a tanulmány vezető szerzője szerint „az Afrika és Dél-Amerika közötti egyik legfiatalabb és legszűkebb geológiai kapcsolat az Északkelet-Brazília könyöklője volt, amely a mai Kamerun partjaihoz simult a Guineai-öböl mentén”.
„A két kontinens ezen a keskeny szakaszon összefüggő volt, így a kapcsolat mindkét oldalán lévő állatok potenciálisan át tudtak vándorolni rajta.” A tanulmányt az Új-Mexikói Természettudományi és Természettudományi Múzeum tette közzé a néhai paleontológus Martin Lockley tiszteletére, aki karrierje nagy részét a dinoszauruszok nyomainak és lábnyomainak tanulmányozásával töltötte.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Utazók, figyelem: Komoly torlódás várható a budapesti repülőtérhez vezető úton
Kiváló olasz borok a budapesti Winelovers Wine Awards 2025 rendezvényen
Katasztrófa közeleg? Több mint 500 hektár égett le Bács-Kiskunban a hőség miatt fellángoló tüzekben
Nem az ember volt az első faj a Hold körül – hallottál már az űrteknősökről?
Újra itt a borzalmas aszály Magyarországon: Hatalmasak a károk, de nem teszünk eleget ellene
5 magyar étel, amiért még a külföldiek is rajonganak