Emelkedtek vagy csökkentek az albérleti díjak?
A nyári albérletszezon élénkülést hozott az országos és a fővárosi albérletpiacon – derül ki az ingatlan.com hétfőn kiadott összefoglalójából, amely a KSH-ingatlan.com lakbérindexének júliusi eredményei mellett ismerteti a kínálati piacra augusztus közepén jellemző árakat.
A KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint a múlt hónapban országosan 2,7 százalékkal nőttek a bérleti díjak a kínálati piacon a júniusi szinthez képest, a fővárosban 2,4 százalékos volt a növekedés. Az idén januári mélyponthoz képest több mint 8 százalékkal nőttek az átlagos bérleti díjak júliusra.
Budapesten augusztus közepén a kiadásra kínált lakások és házak átlagos bérleti díja 145 ezer forint volt, ami 5 ezer forintos csökkenést jelent tavaly augusztushoz és 20 ezer forintos visszaesést 2019 azonos időszakához képest.
Debrecenben 120 ezer forint volt az átlagos bérleti díj a kínálati piacon, szemben az egy évvel korábbi 110 ezer forinttal. Szegeden szintén 10 ezer forinttal 100 ezerről 110 ezer forintra nőtt a kiadásra hirdetett lakások átlagos bérleti díja. A pécsi albérleteket 100 ezer forintért kínálták a tulajdonosok, ez szintén 10 ezer forintos emelkedésnek felel meg éves szinten.
Miskolcon ugyanakkor 90 ezer forintot tett ki az átlagos bérleti díj, ami megegyezik az egy évvel korábbival.
Országszerte augusztus közepén csaknem 19 ezer kiadó lakóingatlanból választhattak a bérlőjelöltek. Budapesten több mint 13 ezer, a megyeszékhelyeken pedig több mint 3600 albérlet szerepelt a kínálatban.
Érdemes elolvasniEzek az albérletválasztás pszichológiai szempontjai
Otthon Centrum: tavaly az ingatlanpiac 18,6 százalékkal esett vissza éves összevetésben
A városokból történő kiköltözés mára általánossá vált, nem csak Budapest, hanem a vidéki nagyvárosok környékén is, ezt mutatja az Otthon Centrum szerint, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján a községekben volt a legkisebb, 13,5 százalékos az ingatlanpiac visszaesése – közölte az ingatlanközvetítő cég augusztus közepén az MTI-vel.
Közleményükben felidézték: az ingatlanpiacon tavaly csaknem 128 ezer tranzakció történt, ez 18,6 százalékos csökkenés 2019-hez képest a KSH adatai szerint; legutóbb 2014-ben volt nagyságrendileg ennyi adásvétel.
A KSH adatai ugyan még nem véglegesek, de az ingatlanközvetítő hálózat azt már megállapította, hogy Budapesten az országos átlagtól jelentősebb ingatlanpiaci visszaesés történt:
2020-ban 22,8 százalékkal csökkent a tranzakciók száma az előző év azonos időszakához képest – írták.
A közlemény idézte Soóki-Tóth Gábort, az Otthon Centrum elemzési vezetőjét, aki elmondta, a Budapesten regisztrált 24 342 tranzakció az egyik legalacsonyabb érték az elmúlt tíz évben. Hozzátette, a járvány miatt legalább két hónap kiesett a lakáspiac szokásos aktivitásából, amit a nyári lazításnál érzékelhető élénk forgalom sem tudott teljes mértékben kompenzálni, illetve a turizmus visszaesése érezhetően visszafogta a befektetők keresletét, ami különösen Budapesten volt szembetűnő.
A közleményben arra is rámutattak, hogy míg a kisebb városokban tavaly 21 százalékkal, a megyei jogú városokban csak 16,7 százalékkal csökkentek a tranzakciószámok éves összevetésben.
A vidéki megyei jogú városoknál a legtöbb, csaknem 3000 tranzakció Debrecenben volt, amelyet Miskolc és Szeged követett valamivel több mint 2500 tranzakcióval, míg a rangsort 400 adásvétellel Szekszárd zárja.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon