Víz alá merült, ősi híd változtatta meg az európai ember történelmét
a Dél-Floridai Egyetem (USF) által kiadott új tanulmány bemutatja, hogy a Földközi-tenger nyugati részének gyarmatosítása sokkal korábban kezdődött, mint azt eddig hitték.
A Communications Earth & Environment nemrégiben megjelent számában olvasható kutatásban a szerzők megkérdőjelezik a régóta fennálló feltételezéseket, mivel úgy gondolják, jóval kevesebb idő telt el a Földközi-tenger különböző térségeire való betelepülések között.
Az Ancient Origins szerint a régészeti bizonyítékok hiánya miatt nehéz a Földközi-tengeri szigetek benépesítését szimulálni. Mallorca a Földközi-tenger hatodik legnagyobb szigete, viszont valamiért az utolsók között volt, amelyeket benépesítettek.
Bogdan Onac geológiaprofesszor vezetésével a kutatócsoport egy 7,6 méteres víz alá merült hidat tanulmányozott, és meggyőző bizonyítékokat találtak a korábbi emberi tevékenységről a Mallorca szigetén található Genovesa-barlang belsejében.
Több ezer éves ősi híd vezette el a kutatókat az igazsághoz
„Ennek az elsüllyedt hídnak és más leleteknek a jelenléte kifinomult emberi tevékenységre utal, így valószínű, hogy a korai telepesek felismerték a barlang vízkészletét, és stratégiai szempontból infrastruktúrát építettek a barlangban való navigáláshoz.”
A Mallorca partjának közelében található barlang járatai a tengerszint emelkedése miatt víz alá kerültek, és jellegzetes kalcitrétegek alakulnak ki rajtuk magas tengerszint esetén.
Ezek, valamint az elmerült hídon található, világos színű sáv segítségével nyomon követhetik a történelmi tengerszint-változásokat, és kideríthetik, pontosan mikor is épült az ősi híd.
Korábbi kutatások már 9 ezer évvel ezelőtti emberi jelenlétre is utaltak, de a következetlenségek és a radiokarbonos kormeghatározású anyagok, például a közeli csontok és kerámiák rossz megőrzése miatt kétségek merültek fel ezekkel az eredményekkel kapcsolatban.
Az újabb tanulmányok a szigeten talált faszén, hamu és csontok felhasználásával vázolták fel a körülbelül 4400 évvel ezelőtti emberi megtelepedés idővonalát.
Ez úgy néz ki, hogy összefügg a jelentős környezeti eseményekkel, például a Myotragus balearicus nevű faj kihalásával.
A hídon található ásványi anyagok túlburjánzásának és a hídon található színsáv kiemelkedésének elemzésével Onac és csapata felfedezte, hogy a hidat közel 6 ezer évvel ezelőtt építették, ami több mint kétezer évvel idősebb, mint a korábbi becslés.
Ezzel pedig jelentősen szűkült az olló a Földközi-tenger keleti és nyugati részei közötti letelepedése között.
Onac szerint „ez a kutatás aláhúzza a különböző szakterületek együttműködésének fontosságát abban, hogy feltárjuk a múltat, és hogy minél jobban megértsük emberi történelmet”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm