Brutális méretű meteorraj kering a világűrben a NASA kísérletének váratlan következményeként, de állítólag nem jelent közvetlen veszélyt.
Villámtempóban fejlődik az űrkutatás, aminek az egyik legújabb fejleménye, hogy már mesterséges meteorrajt is létrehoztunk, írja a LADbible.
Mindez az azután történt, hogy a NASA egyik kiemelt űrszondája, a Double Asteroid Redirection Test (DART) 2022-ben egy küldetés részeként sikeresen belecsapódott a Dimorphos kisbolygóba.
Sikert ért el a NASA, de váratlan következmény történt
Az úttörő küldetés bemutatta, hogy megvan a lehetőség arra, hogy egy veszélyes aszteroidát eltérítsünk az eredeti útvonaláról. Ugyanakkor a tudósok két évnyi utóhatás tanulmányozásával arra a következtetésre jutottak, hogy a kísérlet váratlan következménnyel is járt: véletlenül létrehozta az első ember alkotta meteorrajt, a Dimorfidokat.
A NASA által előidézett ütközés következtében ugyanis több mint 900 tonnányi kőzet és por hullott le, ami 100 évig tartó meteorrajt okozhat. A jó hír az, hogy a törmelék valószínűleg nem éri el a Föld felszínét.
Nem tudják elérni a Földet
Eloy Peña Asensio, a friss tanulmány egyik szerzője kiemelte, hogy a meteorrajból látható hullócsillagok jöhetnek létre, melyek azonban a Földet nem tudják elérni. „Onnantól kezdve, hogy az első részecskék elérik a Marsot vagy a Földet, további legalább 100 évig érkezhetnek szakaszosan és időszakosan. De a felső légkörben szétesnek az ablációnak nevezett folyamat során, amelyet a levegővel való súrlódás, így nincs lehetőség arra, hogy egy Dimorphos anyag elérje a Föld felszínét” – emelte ki.
Hozzátette, a meteorrajt azonnal felismernénk, mivel eltér az ismert jelenségektől. “Ezek a meteorok lassú mozgásúak lennének, a csúcsaktivitásuk májusban várható, és elsősorban a déli féltekéről láthatók. Ránézésre azt hinnénk, hogy a Hindu csillagkép közeléből származnak.”
A Mars inkább veszélyben lehet
Michael Küppers, aki szintén részt vett a tanulmány elkészítésében, hozzátette: „Személy szerint először meglepődtem, amikor ezt láttam. Bár a becsapódás a Föld közelében történt (körülbelül 11 millió kilométeres távolságban), a becsapódási törmelék könnyebben eléri a Marsot, mint a Földet.”
Véleménye szerint ennek az lehet az oka, hogy a meteor áthalad a Mars pályáján, de a Föld pályáján kívül marad.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti