A brit királyi család világát, csillogó koronáival, plüss köntösével és visszhangzó palotáival mindig is titokzatosság és pompa övezte. Míg a hivatalos történészek gyakran a monarchia politikai és társadalmi hatására összpontosítanak, a királyok és királynők intim kalandjai el vannak halványítva. A kulisszák mögött azonban az udvar érzéki alvilága kínzó bepillantást enged e magasztos alakok emberi oldalába. VIII. Henrik hírhedt házassági manővereitől Viktória királynő szenvedélyes, bár diszkrét házassági boldogságáig a brit uralkodók magánélete a vágyak, botrányok és esetenként az igaz szerelem történetét tárja elénk.
Viktória királynő: A nő az erény mögött
Viktória királynőt, a prűd „viktoriánus értékrend” névadóját gyakran szigorú, begombolt alaknak képzelik. Visszafogott közéleti személyisége mögött azonban heves szenvedély és férje, Albert herceg iránti szenvedélyes szerelem húzódott meg. Házasságuk, amelyet gyakran a viktoriánus erény megtestesítőjeként emlegetnek, korántsem volt rideg. Viktória naplóbejegyzései mélyen gyengéd kapcsolatról árulkodnak. A nászéjszakán lélegzetvisszafojtva írta: „Soha, de soha nem töltöttem még ilyen estét… az ő túlzott szeretete és ragaszkodása olyan mennyei szerelem és boldogság érzéseit keltette bennem, amilyeneket korábban soha nem remélhettem” — közölte a Weird History.
A korszak nyilvános prüdériája ellenére Victoria nyíltan beszélt a házassági boldogságáról, ami szöges ellentétben állt a kor merev felső ajkú sztereotípiájával. Albert iránti szerelme a kor előrehaladtával sem csökkent, a prűdebb tanácsadói legnagyobb megdöbbenésére. Ez a nyitottság ellentétben állt az udvar szigorú erkölcsről alkotott képével, ahol a viktoriánus elnyomás a társadalom minden szegletére kiterjedt. Viktória királynő, miközben saját házastársi örömeit élvezte, egy olyan társadalom élén állt, amely kriminalizálta a homoszexuális aktusokat, és a kor szigorú erkölcsi kódexétől való eltérés minden formáját elkerülték.
I. Károly: A vidám uralkodó és az ő udvartartása
A visszafogott Viktóriával szöges ellentétben a vidám uralkodóként ismert II. Károly király olyan udvar felett uralkodott, amely a hedonizmus és a kicsapongás valóságos karneválja volt. Az Oliver Cromwell alatti puritán elnyomás évei után Károly 1660-as trónra való visszatérése a mulatozás reneszánszát hozta el. Udvara az élvezetek játszótere volt, ahol szeretők és törvénytelen gyermekek sokasága volt.
Számos szeretője közül Barbara Villiers kiemelkedett. A szépségéről és élénkségéről ismert Villiers hat gyermeket szült Károlynak, és jelentős befolyással bírt az udvarban. Károly laissez-faire hozzáállása számos viszonyához kiterjedt kedvenc színésznőjére, Nell Gwynre is, akinek szellemessége és bája a színpadon és azon kívül is szórakoztatta az udvart. Az udvar még az óvszer feltalálójával, az egyszerűen csak Condum ezredesként ismert orvossal is büszkélkedhetett, biztosítva, hogy a vidám uralkodó kalandjai termékenyek és remélhetőleg biztonságosak is legyenek.
VII. Edward: A Playboy király
A királyi románcok tárgyalása nem lenne teljes VII. Edward, Viktória királynő fiának említése nélkül. A fiatalkorában „Bertie”-ként ismert Edward a kényeztetés és a mértéktelenség szellemét testesítette meg. Élete a szerencsejátékok és lóversenyek, a pazar partik és számos viszonyok sorozata volt. Edward hedonista hajlamai még Alexandra dán hercegnővel kötött házassága után is töretlenül folytatódtak.
Különböző szeretőivel – köztük a hírhedt Nellie Clifdennel – folytatott viszonyaival a bulvársajtót is megtöltötte. Ezek a botrányok azonban aligha csökkentették népszerűségét. Edwardot bája és szellemessége megkedveltette a közönséggel, és uralkodását, bár rövid volt, a monarchia pompájához és fényűzéséhez való visszatérés jellemezte. Edward sok szempontból a playboy kvintesszenciája volt, élete kalandok és extravaganciák sorozata volt, amelyek rabul ejtették alattvalóit.
VIII. Henrik: Az uralkodó, aki átformálta az angol történelmet
VIII. Henrik, a brit uralkodók közül talán a leghírhedtebb, házassági manővereivel az egész angol udvart átformálta. Hat házasságát, amelyek közül egyik viharosabb volt az előzőnél, szeretők sora kísérte, akik törvénytelen gyermekeket szültek neki. A szerencsétlenül járt Boleyn Anna nővérével, Mary Boleynnel folytatott viszonya csak egy volt a sok összefonódás közül, amelyek meghatározzák uralkodását.
Henrik Boleyn Anna után folytatott hajszája szeizmikus változást eredményezett az angol történelemben, ami a katolikus egyháztól való elszakadáshoz és az anglikán egyház megalapításához vezetett. Udvara veszélyes hely volt, ahol a nemesek és udvaroncok gyorsan kieshettek a kegyeikből, ami kegyvesztettséghez vagy még rosszabb helyzethez vezetett. Ezen az áruló terepen Henrik szenvedélyei kitörölhetetlen nyomot hagytak a történelemben, és a vallási szokásoktól kezdve a művészetekig mindenre hatással voltak, ahogyan azt a népszerű Broadway-musical, a „Six” is mutatja, amely a házasságait modern feminista szemszögből vizsgálja újra.
A királyi család emberi oldala
A brit uralkodók magánélete a szenvedélyes házasságoktól a botrányos szerelmi ügyekig alakította a történelem menetét. A szerelem és a vágyakozás e történetei, amelyek a politikai intrikák és a társadalmi változások hátterében játszódnak, emlékeztetnek minket arra, hogy a koronák és címek mögött a királyokat és királynőket ugyanazok a vágyak és őrültségek vezérlik, amelyek az emberi tapasztalatokat meghatározzák. Legyen szó szenvedélyes szövetségekről vagy veszélyes viszonyokról, a brit királyi családok intim kalandjai magával ragadó betekintést nyújtanak azok életébe, akik alakították a történelem menetét.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Az ókori Egyiptom titkos csillagvizsgálója: 2500 éves felfedezés Kafr El-Sejkben
Az antoninusi járvány, amely két vállra fektette Rómát
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?