2000 éves római katonai tábort találtak Svájcban
A katonai tábort csaknem 2200 méter tengerszint feletti magasságon tárták fel.
Az Oberhalbsteinben egy római kori csatatér régészeti kutatása már több éve folyik. Most egy eddig ismeretlen római katonai tábort fedeztek fel mintegy 2200 méteres tengerszint feletti magasságban, Colm la Runga térségében, messze a csatatér felett, írja a Graubündeni Régészeti Szolgálat közleményében. A tábort három árok és egy bástya erősíti, és stratégiai elhelyezkedése miatt ideális volt a környező völgyek és hágók ellenőrzésére. A régészeti leletek a tábort a csatatérrel azonos időszakra, azaz a Kr. e. 3. vagy 2. évtizedre datálják.
Római emlékek Svájcban
A Bázeli Egyetem Vindonissa professzora 2021 óta a Graubündeni Régészeti Szolgálattal együttműködve kutatja a Cunter és Tiefencastel közötti Crap Ses térségének római kori konfliktustájképét. A svájci Prospekciós Munkacsoport önkéntes detektoristái is nagy számban vesznek részt a munkában.
2023 őszén egy önkéntes detektív a Colm la Runga mezőn, mintegy 900 méterrel az ókori csatatér fölött egy feltűnő terepszerkezetet fedezett fel a térségben végzett kutatásai során, írja a Live Science. Ehhez a Swisstopo nagy felbontású digitális terepmodelljeit, az úgynevezett LiDAR (Light Detection and Ranging) adatokat használta, amelyek 2023 nyara óta állnak rendelkezésre.
Egy új régészeti módszer
A talaj lézeres szkennelésével előállított terepmodellek, röviden LiDAR, már régóta eddig ismeretlen régészeti lelőhelyek felfedezéséhez vezetnek világszerte: az Amazonas vidékétől Közép-Amerika dzsungelén át Spanyolország távoli hegyvidékeiig, és most már Graubünden hegyeiben is.
Ezt a digitális adatok vagy modellek új, nagyon nagy felbontású generációja teszi lehetővé, amelyek a terep legkisebb magasságkülönbségeit is szürkeárnyalatos képként mutatják. A Colm la Runga mezőn fel lehetett ismerni a dombtető több árokkal vagy bástyával történő mesterséges megerősítését. Az első leletek és vizsgálatok azt mutatják, hogy ez valóban egy 2000 éves római tábor.
Jelenlegi kutatások a katonai tábor körül
A 2024. júliusi geofizikai vizsgálatokat és a roncsolásmentes dokumentációt követően a Bázeli Egyetem hallgatói és önkéntes kutatómunkások 2024. augusztus 11. és augusztus 31. között feltárták a sánc árokrendszerét és a katonai táboron belüli szerkezeteket. Az eddigi leletek között római katonák fegyverei és felszerelései, többek között parittyák és cipőszögek találhatók. A talált csúzlikon a 3. légió bélyegzője szerepel, amely szintén részt vett a Crap Ses-i csatában. Feltételezhető tehát, hogy szoros kapcsolat volt az ókori csatatér és az újonnan felfedezett katonai tábor között.
Stratégiailag kedvező elhelyezkedés
A Colm la Runga-i tábor helyét minden bizonnyal stratégiai okokból választották. Innen széles panoráma nyílik a legfontosabb környező völgyekre: a Landwasser-völgyre, az Albula-völgyre, a Domleschgre és a Sursesre. Emellett a Lenzerheide, amely akkoriban fontos átjáró volt, ideálisan belátható.
Egy római katonai tábor szenzációs felfedezése Graubündenben ismét azt mutatja, hogy a „római Svájc” régészeti kutatása továbbra is nagy meglepetéseket tartogat, írja a csapat közleményében. A Colm la Runga-i felfedezés azért is nemzetközi szinten is kiemelkedő, mert a római haderő 2000 évvel ezelőtti előrenyomulása most már több tucat kilométeren keresztül pontosan nyomon követhető: Bergelltől a Septimer-hágón át Tiefencastel térségéig – és onnan tovább Chur és az Alpok-Rajna-völgy felé.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani