A történelem legerősebb hanghatása 60 kilométerrel arrébb is dobhártyákat repesztett
1883. augusztus 27-én a kitört az indonéz Krakatau vulkán, amely az emberiség által valaha feljegyzett legerősebb hangot produkálta.
A robbanás több mint 4800 kilométer távolságból is hallható volt, 64 kilométeres körzetben dobhártyákat repesztett meg, és távoli városokban is ablakok százait törte be.
A szakértők szerint a tűzhányó körülbelül 310 decibellel szólalt meg, amely mellett a legnagyobb teljesítményű sugárhajtóművek is csak suttogásnak hatnak, és 200 megatonna TNT robbanóerejével volt egyenértékű.
A Krakatau kitörése globális eseménnyé vált, amelyet gyorsan jelentettek távírón keresztül. A kitörés következményei hatással voltak a vulkanológia, a légköri tudományok és a hanghullámok kutatására, mivel a robbanás hanghullámai hétszer körbejárták a Földet.
A robbanást 3100 kilométerről is hallani lehetett, például Perthben, Nyugat-Ausztráliában, és 4800 kilométerre, Mauritiustól nem messze, Rodrigues szigetén.
A valaha volt legerősebb hanghatást az egyik legpusztítóbb természeti katasztrófák sorozata követte
A Moss and Fog szerint a hanghatás annyira erős volt, hogy már-már a hang fogalmának határait feszegeti.
A Nautilus magazin remekül leírta az kitörés eseményét és annak utórengéseit.
Hangadás során a levegő molekulái mozognak oda-vissza, másodpercenként akár több százszor is, ami miatt a légnyomás néhány helyen alacsony, más helyeken pedig magas lesz.
Minél erősebb a hang, annál intenzívebb a molekuláris mozgás, és annál nagyobb a légnyomás ingadozása.
Azonban van egy határa a Földön annak, hogy mennyire lehet erős, ugyanis egy bizonyos ponton a légnyomás ingadozása olyan nagy, hogy az alacsony nyomású területekben gyakorlatilag vákuum keletkezik.
Ez a határ a Föld légkörében körülbelül 194 decibel. Ennél hangosabban már nem csak a levegőn keresztül terjed, hanem magát a levegőt tolja, létrehozva egy nyomásos lökéshullámot.
A vulkánhoz közel persze jóval messze meghaladta ezt a határt, olyan nagy nyomású légrobbanást hozva létre, hogy 64 kilométeres távolságban tengerészek dobhártyái repedtek meg.
A hang több ezer kilométeren át terjedt, elérve Ausztráliát, majd az Indiai-óceánt, miközben a lökéshullám kezdett enyhülni, és ekkor már inkább egy távoli puskalövéshez hasonlított.
Több mint 4800 kilométerrel az útján túl a a lökéshullám már túl halk volt ahhoz, hogy az emberi fül hallja, de tovább folytatta útját, és napokig visszhangzott a Föld körül.
A légkör – bár az emberi fül ebből semmit sem érzékelt – harang módjára csengett, amit a műszerek is kimutattak.
A kitörés hatalmas cunamikat váltott ki, amelyek néhol több mint 30 méter magas hullámokat jelentett, a katasztrófák során pedig 36 ezer ember vesztette életét és több mint 160 falvat pusztítottak el teljesen az óriási hullámok.
A kitörésből származó hamufelhő beborította a Földet, globális hőmérsékletcsökkenést eredményezve. A vulkáni tál időszakában 1,2°C-kal csökkent a hőmérséklet, és évekig tartott, mire minden visszaállt a normál kerékvágásba.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?