Buborékokat fúj a Földtől 180 fényévnyire lévő csillag
A tudósok képeket készítettek a Napnál 75-ször nagyobb gázbuborékokról, amelyek egy, a Földtől 180 fényévnyire lévő csillaghoz tartoznak.
Ez az első alkalom, hogy ilyen buborékokat a mi Napon kívül más csillagról is leképeztek. A szóban forgó objektum az R Doradus, egy vörös óriás, amely 350-szer nagyobb, mint a Nap, és az Aranyhal csillagképben látható. Az R Doradus viszonylag nagy méretének és Földhöz való közelségének köszönhetően a tudósok lenyűgöző képeket készíthettek róla, számolt be a BBC Sky at Night.
A Nap is ugyanígy fog kinézni évmilliárdok múlva, mint ez a csillag
Ez a vörös óriás egy már öregedő objektum, amely tágul, ahogy élete végéhez közeledik. Sokkal nagyobb, mint a mi Napunk, de ugyanolyan tömegű, és valószínűleg a mi Napunk 5 milliárd év múlva ugyanígy fog kinézni, amikor vörös óriássá válik, és elnyeli a Naprendszer belső bolygóit.
Az R Doradus bugyborékoló gázról készült felvételeket a chilei Atacamai Nagyméretű Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózat segítségével készítették 2023 júliusa és augusztusa között. Az óriási, forró gázbuborékok megjelennek a felszínen, és visszasüllyednek az objektum belsejébe, és ez a folyamat a vártnál sokkal gyorsabban zajlik.
Wouter Vlemmings, a svédországi Chalmers Műszaki Egyetem professzora elmondta, hogy ez az első alkalom, hogy egy távoli csillag buborékos felszínét ilyen módon láthatjuk. „Soha nem számítottunk arra, hogy az adatok olyan jó minőségűek lesznek, hogy ennyi részletet láthatunk a felszínéről”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olyan újszülött galaxist találtak, amely nagyon hasonlít a Tejútrendszerre
Eddig teljesen ismeretlen növényfaj maradványait fedezték fel
Egy vad tanulmány szerint az emberiség 900 ezer évvel ezelőtt majdnem örökre eltűnt
Aranyból készült nyelveket találtak ókori egyiptomi múmiákban
Olasz város van Magyarország közepén?
9 ezer éve kísérti az emberiséget a szifilisz, most pedig végre kiderülhetett, honnan származik