Egyelőre nincs megfelelő magyarázat a bizarr kozmikus rejtélyre, senki nem érti, hogy mi történt a rengeteg csillaggal.
A szakemberek egyelőre nem értik a jelenséget, és próbálnak magyarázatot találni arra, hogy miért tűnt el nagyjából 100 égitest az 1940-es évek vége óta, írja a Daily Star.
Az okok továbbra is tisztázatlanok, pedig a rejtélyes jelenségre már fél évtizede, 2019-ben felhívták a figyelmet. A csillagok elhalványulhatnak, mint a Betelgeuse, vagy fel is robbanhatnak ragyogó szupernóvaként, de az nem jellemző, hogy egyszer csak eltűnnek nyomtalanul.
Már vannak különböző elméletek
Most mégis ez történt, és egy új tanulmány az okokat próbálja kideríteni, néhány kifejezetten érdekes elméletet is felvázolva. A „Vanishing and Appearing Sources during a Century of Observations”, azaz VASCO nevű projekt az 1940-es évek végén készült képeket hasonlította össze egy 2010-es felmérés képeivel.
Fejlett szoftverek segítségével a kutatók körülbelül 150 ezer lehetséges fényforrást azonosítottak, amelyek az évtizedek során látszólag eltűntek. Ezután külön elemzéseket végeztek, és kört leszűkítették arra a 100 égitestre, amelyek a jelek szerint valóban eltűntek.
Csak optikai csalódás lenne?
A szakértők szerint az is elképzelhető, hogy mindössze optikai csalódásról van szó. A távoli csillagok fényei korábban megjelentek, de a fénytörés változása miatt már nem. Ezért egyébként közelebbi mozgó objektumok, például aszteroidák is felelősek lehetnek.
Egy másik érdekes elmélet – amely a Tejútrendszer peremén lévő, VFTS 243 néven ismert kettős csillagrendszer vizsgálata nyomán merült fel – szerint az is lehet a háttéreben, hogy egyes égitestek egyáltalán nem válnak szupernóvává, hanem fekete lyukakká omlanak össze.
Hirtelen kialszik a csillag
A kérdéskör egyik legnagyobb szakértője, Alejandro Vigna-Gómez szerint ha valaki a megfelelő pillanatban néz fel egy olyan égitestre, amely éppen teljes összeomláson megy keresztül, az úgy érezheti, hogy a csillag hirtelen kialszik és eltűnik az égről.
“Az összeomlás annyira váratlan, hogy nem történik robbanás” – hangsúlyozta. Hozzátette: „A csillagászok valóban megfigyelték a fényesen tündöklő csillagok hirtelen eltűnését az utóbbi időben. Nem lehetünk biztosak az összefüggésben, de a VFTS 243 elemzése során kapott eredmények sokkal közelebb vittek bennünket az elfogadható magyarázathoz.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?