Rájöhettek, hogyan hasznosíthatnák újra kivételes hatékonysággal az elhasznált napelemeket
A napenergia az egyik legtisztább energiaforrás, de a napelemek gyártása nagymértékű környezetszennyezést okozhat, az Interesting Engineering által részletezettek szerint azonban a folyamat egy része bolygóbarát fejlesztést kaphat, miután az olasz Camerino Egyetem tudósai felfedezték, hogyan lehet 98,7%-os sikerrel visszanyerni az ezüstöt a régi napelemekből.
A csoport szerint a fotovoltaika – az eljárás, amely a napfényt energiává alakítja – piaca fellendülőben van, 2021 és 2022 között az éves kapacitás 35%-os növekedést tapasztaltak, így még fontosabb, hogy megfelelően újrahasznosítsuk az életciklusuk végén járó panelekt, hogy a napenergia piaca továbbra is fenntartható maradjon. A fémek újrafelhasználásával kevesebb ritka anyagot kellene kitermelni a földből, és értelemszerűen sokkal kevesebb energiát is igényelne, számolt be a The Cool Down.
Megnyílik az út a napelemek még szélesebb körű elterjedése előtt?
A kutatók úgy fogalmaztak, hogy az elhasználódott napelemek hulladéklerakókban történő ártalmatlanítása közvetlen veszélyt jelentene a környezetre. Mint az Interesting Engineering megjegyezte, az egyik kihívás a panelekben használt nemesfémek visszanyerése, amelyek közül a réz mellett az ezüstöt a legnehezebb kinyerni, mivel mindkét fém a napelemek elektromos áramköreinek része.
A probléma megoldására a kutatók egy kémiai reakciót hoztak létre egy perszulfát és ammónia rendszer felhasználásával. A reakció eredményeként réz-oxid keletkezik, amely egy olyan réteget hoz létre, amely megakadályozza, hogy a réz beszennyezze az ezüstöt. Ennek eredményeként pedig rendkívül sikeres a visszanyerés folyamata.
A módszer további finomításához azonban a csapat egy már létező módszert alkalmazott. Az Interesting Engineering szerint ennek az egyik előnye, hogy a kutatóknak nem volt szükségük további vegyszerekre az ezüst kioldási módszerükhöz. „Az EDRR technika rendkívül szelektív az ezüstre így rendkívül előnyös a hagyományos eljárásokkal szemben”.
A kutatók a tanulmányban kifejtették, hogy munkájuk „rendkívül versenyképes a hidrometallurgiával – vagyis a fémek nedves úton történő előállításával – megmunkált ezüst visszanyerésére, amely jelentős hatással lehet a körforgásos gazdaságra”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén