Ez a fekete homokos tengerpart az egyik legveszélyesebb úti cél
Bár Izland gyönyörű hely, sokszor épp annyira veszélyes is. Példa erre a Reynisfjara nevű strand, a világ legismertebb fekete homokos tengerpartja, amelyet 1991-ben a világ legszebb, nem trópusi tengerpartjai közé választottak. Az azonban már kicsit rosszabbul hangzik, hogy a gyönyörű part már emberéleteket is követelt.
Izland fekete homokos partja érthetően a (főleg a bátor) turisták egyik legkedveltebb turisztikai látványossága, sőt, a hely még a Trónok harca és a Csillagok háborúja filmek egyik forgatási helyszíneként is szolgált.
Reynisfjara, Izland rendkívül veszélyes fekete tengerpartja
Az ország más strandjaihoz hasonlóan a Reynisfjara is egy hatalmas, fekete homokos terület, amely színét vulkánkitöréseknek köszönheti, ugyanis a szemcsék valójában apró bazaltdarabkák – írja az IFLScience. A bazalt egy része magas sziklafalakat alkot, amelyek szinte hatszögletű oszlopok sorozataként tornyosulnak egymás mellé.
Van azonban egy jóval “sötétebb” oldala is a Reynisfjara tengerpartnak: ez az otthona a rendkívül veszélyes lopakodó, vagy más néven alvó hullámoknak. Érdekességük, hogy a kisebb hullámok között bújnak meg, majd hirtelen betemetik az óvatlan embert. Mikor végül lecsapnak, gyorsan emelkednek és sokkal feljebb érnek a parton, mint várnánk.
“Amikor egy ilyen hullám elragad téged, elesel, és nagyon nehéz felállni és újra egyensúlyba kerülni. Ennek egyik oka az, hogy a hullám szívóerőt hoz létre, amely magával ránt, és kimossa a homokot és a kavicsot a lábad alól” – írja a Visit Iceland. “Ha egyszer a vízbe kerülsz, az áramlat elhúz a parttól, ahonnan szinte lehetetlen megmenekülni.”
2014 és 2022 között a mentőszolgálatokat 12 súlyos balesethez hívták ki a tengerpartra, és ezek közül öt esetben az érintett személy meghalt.
A veszélyes körülmények miatt a helyi vezetők több figyelmeztető táblát is elhelyeztek a látogatók számára, és zónarendszert működtetnek. Azt, hogy egy adott zónába érdemes-e belépni, egy közlekedési lámpához hasonló jelsorozat határozza meg, amely a veszély szintjét jelzi: a zöld azt jelenti, hogy mehetünk, a sárga azt jelzi, hogy az adott zónába már nem ajánlott belépni, a piros pedig azt, hogy semmiképp sem szabad belépni, a jelzőlámpánál tovább nem szabad menni.
Sajnos nem mindenki veszi komolyan a figyelmeztetéseket. 2023-ban levideóztak egy turistacsoportot, ahogy majdnem elsodorta őket a víz, mert túl közel álltak a parthoz. Ha valakit mégis vonzana ez a gyönyörű és veszélyes hely, ne felejtse, hogy maradjon távol a víztől és soha ne fordítson hátat neki, hiszen nincs az a szelfi, amiért érdemes meghalni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű