Athens városában, Georgia államban található egy különleges helyi nevezetesség: egy hatalmas, fehér tölgyfa, amelyről azt tartják, hogy saját magát birtokolja. A “Saját magát birtokló fa” a világ egyik legismertebb fája lett, de hogyan is történt, hogy ez a fa „megszerezte” magának a földet, amelyen áll, és vajon a hatóságok is elismerik ezt a különös jogi helyzetet?
A történet az 1800-as években kezdődött, amikor egy William Jackson nevű férfi, aki 1786-ban született Georgiában, állítólag különös vonzalmat érzett a fa iránt, és elhatározta, hogy megvédi minden veszélytől. Az 1890. augusztus 12-én megjelent Athens Weekly Banner újság egyik cikke szerint Jackson gyerekkora óta figyelte a fa növekedését, és úgy megszerette, mintha egy ember lenne. Az írásban ez áll:
„Jackson ezredes figyelte a fa növekedését gyerekkorától kezdve, és úgy megszerette, mintha egy ember lenne. Lombjai és erős ágazatai gyakran megvédték őt az esőtől, és a legfelsőbb ágakról sokszor szerzett madárfészekből tojásokat.” — írja a Today I Found Out.
Amikor Jackson öregkorába ért, aggódott, hogy halála után a fa olyan emberek kezébe kerülhet, akik elpusztíthatják. Ennek megelőzése érdekében Jackson úgy döntött, hogy a fát saját magának adja. Az újság szerint a birtoklevele így szólt:
„Én, W. H. Jackson, Clarke megyéből, az egyik fél, és a tölgyfa, Clarke megyéből, a másik fél: Tanúsítja, hogy az említett W. H. Jackson az általa a fa iránt érzett nagy szeretetből és abból a vágyból, hogy megvédje, átruházza, és ezzel jelen okirattal átadja a tölgyfának önmagát és a körülötte lévő nyolc lábnyi földet minden irányban.”
A fa bukása és újraéledése
Az évek során a fa híres látványossággá vált, de a 20. század elején jelei mutatkoztak annak, hogy az idő lassan elérte. Végül 1942. október 9-én, egy több mint 30 méter magas, 200-400 éves fa dőlt ki, valószínűleg egy vihar következtében, bár az is lehet, hogy a fa már korábban elhalt, és gyökerei elrohadtak.
Négy évvel később az Athéni Junior Hölgyek Kertészeti Klubja – akik már korábban is gondoskodtak a fáról – megtalált egy fiatal tölgyfát, amelyet az eredeti fa egyik makkja hajtott ki. 1946. október 9-én ezt a fiatal tölgyet ültették el az eredeti fa helyére. Az új fát az „A Saját Magát Birtokló Fa Fia” néven emlegették, és úgy tekintették, mint az eredeti fa örökösét, amely megörökölte a földet is.
A jogi kérdés
De vajon tényleg átruházhatta Jackson a fa tulajdonjogát saját magára? És ha igen, érvényes lenne egy ilyen birtoklevél a törvények szerint?
Először is, Jackson csupán három évet töltött Athénban, 1829 és 1832 között, ami megkérdőjelezi azt az állítást, hogy gyerekkorától figyelte a fa növekedését. Ráadásul az Athén városában végzett földhivatali kutatások nem találtak bizonyítékot arra, hogy Jackson valaha is birtokolta volna azt a földet, ahol a fa áll. Egy másik személy, Malthus A. Ward professzor vásárolta meg a területet 1832-ben.
Ráadásul semmilyen hivatalos dokumentum nem található arról, hogy Jackson valóban átadta volna a fa tulajdonjogát, annak ellenére, hogy a korabeli újságcikk azt állította, látta az iratot. A legtöbb szakértő szerint ez a történet csak egy legenda, amelyet valószínűleg az 1890-es újságcikk írója talált ki.
A fa öröksége
Bár a törvény szerint a fa nem birtokolhatja magát, a történet és a fa iránti szeretet továbbra is él az athéni közösségben. Az „A Saját Magát Birtokló Fa Fia” a mai napig áll, és az Athéni Junior Hölgyek Kertészeti Klubja továbbra is gondozza. A fa környéke népszerű turisztikai látványosság, és a helyiek minden évben megünneplik a fa „születésnapját”, valamint karácsonykor feldíszítik.
Bár a jog szerint a fa nem birtokolhat földet, a helyiek ragaszkodnak ahhoz a romantikus elképzeléshez, hogy a fa, amelynek leszármazottja most áll, még mindig saját magát birtokolja.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Léteznek nem gömb alakú bolygók?
Új elmélet: ezért érezzük, hogy 2020 óta szabályosan repül az idő
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény