Rejtélyes, újkőkori körárokra bukkantak régészek Ligetfalván
Az újkőkori körárkok a történelem egyik legrejtélyesebb építményei közé tartoznak, amelyek mindmáig számos kérdést vetnek fel a kutatók számára. Ezek az ősi földművek, amelyeket a késő neolitikus időszak emberei hoztak létre, méltán vonzzák a tudományos érdeklődést.
A körárkok célja és rendeltetése azonban még mindig rejtély, annak ellenére, hogy már több mint egy évszázada vizsgálják ezeket Közép-Európa-szerte, írja a Balatoni Múzeum. Vajon ősi csillagvizsgálók, vallási központok vagy védelmi erődítmények voltak? Eddig egyik teóriát sem sikerült megbízhatóan bizonyítani.
Gétye határában évekkel ezelőtt egy újkőkori körárok maradványait fedezték fel légifelvételek segítségével. A Zala megyei lelőhelyen régészeti terepbejárásokat és magnetométeres felméréseket végeztek a kutatók, hogy feltárják a föld mélyén rejtőző titkokat. A magnetométeres felmérés segítségével kimutatható a Föld mágneses terének torzulása, amelyet a hajdani földmunkák okoztak. Ezen technikával és precíz GPS-mérésekkel sikerült pontosan feltérképezni a körárok maradványait.
Rejtélyes körárok Zala vármegyében
A körárkok titkainak feltárására irányuló kutatások azonban nem állnak meg itt. Ligetfalván egy rendkívül izgalmas kísérletet hajtottak végre a régészek: rekonstruálni próbálták, hogyan tűzhették ki a körárok alaprajzát az újkőkori emberek, számolt be a Nemzeti Régészeti Intézet a Facebookon. A kísérlet különleges időpontra, augusztus 27-én reggelre lett időzítve, hogy a felkelő nap irányát figyelembe véve ellenőrizzék a keleti tájolásról szóló elméletüket. A kedvezőtlen időjárási körülmények ellenére végül sikerült meghatározniuk a keleti irányt, és az alaprajzot is kitűzni.
A kísérlet során két módszert próbáltak ki: a kör sugarát kilépéssel, illetve zsinórral mérték ki a középpontból, majd drónos légi fotózással rögzítették az eredményeket. A felvételek összevetése a geofizikai vizsgálatokkal segített annak eldöntésében, hogy az elméletük megállja-e a helyét. A kísérlet végeredményét 2025 áprilisában, egy konferencia keretében tervezik nyilvánosságra hozni.
Az ilyen projektek és kutatások fontos szerepet játszanak abban, hogy mélyebben megértsük az ősi emberek életét és világképét. A körárkok talán egy nap felfedik előttünk valódi rendeltetésüket, és közelebb visznek minket a múlt nagy titkainak megfejtéséhez.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban