S-70: az oroszok saját drónjukat lőtték le?
Október 8-án egy S-70-es lopakodó drón jelent meg az ukrán légtérben, amíg egy – szintén orosznak vélt – repülő le nem lőtte.
Múlt kedden jogosan kaphattak szívbajt Kosztyantyinivka lakosai, mikor 20 km-re a frontvonaltól két orosz gép repült el a fejük felett. Aztán gyorsan megkönnyebbülhettek, mikor az egyik kilőtte a másikat. Jól látták, tényleg két orosz gép között történt az eset – de mégis miért lőtték le saját drónjukat?
Az ukránok kíváncsiságtól vezérelve megvizsgálták a lehullott roncsokat, amikből kiderült, hogy az oroszok legújabb fegyvere, az S-70-es lopakodó harci drón megsemmisülésének voltak szemtanúi.
Az S-70 Okhotnik, az oroszok új szuperfegyvere
Az S-70 nem egy közönséges drón. Az Okhotnik (Vadász) névre keresztelt nehéz jármű akkora, mint egy vadászrepülőgép, de pilótafülke nélkül – mivel nincs pilótája. Nagyon nehéz észlelni, és fejlesztői azt állítják, hogy „szinte nincs analógia rá” a világon.
Ebben a háborúban már sok drónt láttak, de az orosz S-70-eshez hasonlót még nem. Több mint 20 tonnát nyom, és állítólag 6000 km-es hatótávolsággal rendelkezik. Nyíl alakú, és nagyon hasonlít az amerikai X-47B-re, egy másik, egy évtizeddel ezelőtt kifejlesztett lopakodó harci drónra, írja a Forbes.
Az Okhotnik állítólag képes lesz bombák és rakéták hordozására, hogy földi és légi célpontokat egyaránt támadhasson, valamint felderítést végezzen. És ami jelentős, úgy tervezték, hogy az orosz ötödik generációs Szu-57-es vadászrepülőgépekkel együtt működjön.
Nem sikerült a tesztkör
Ez az S-70-es viszont egyértelműen eltévedt. Úgy tűnik, hogy a videón látható második nyom egy orosz Szu-57-es repülőgépből származik, amely nyilvánvalóan üldözi. Az orosz gép megpróbálhatta helyreállítani a kapcsolatot az eltévedt drónnal, de mivel mindketten ukrán légvédelmi zónába repültek, feltételezhetően az S-70 megsemmisítése mellett döntöttek, hogy megakadályozzák, hogy ellenséges kézbe kerüljön.
Sem Moszkva, sem Kijev nem kommentálta hivatalosan a Kosztyantyinivka melletti égbolton történteket. Elemzők azonban úgy vélik, hogy az oroszok elveszthették az irányítást drónjuk felett, valószínűleg az ukrán elektronikai hadviselési rendszerek zavarása miatt, írja a BBC.
Először „vetették be”
Az S-70 fejlesztése 2012. óta folyik, és az első repülésre 2019-ben került sor. De egészen a múlt hétvégéig nem volt bizonyíték arra, hogy Oroszország két és fél éve tartó ukrajnai háborújában használták volna.
Az év elején állítólag a dél-oroszországi Akhtubinszk repülőterén látták, amely az Ukrajna elleni támadás egyik indítóállása volt. Így lehetséges, hogy a Kosztyantyinivka feletti sikertelen repülés Moszkva egyik első kísérlete volt arra, hogy harci körülmények között tesztelje új fegyverét.
Csoportos navigáció
A jelentések szerint a repülőgép lezuhanásának helyszíne között megtalálták az egyik hírhedt orosz nagy hatótávolságú D-30-as siklóbomba roncsait. Ezek a halálos fegyverek a műholdas navigáció segítségével még veszélyesebbé válnak.
Mit keresett tehát az Okhotnik egy Szu-57-es repülőgéppel repülve? Anatolij Hrapcsinszkij kijevi repülési szakértő szerint a harci gép egy földi bázisról küldhetett jelet a drónnak, hogy növelje a műveletük hatókörét.
Az oroszok rosszul jártak
A lopakodó drón kudarca kétségtelenül nagy csapás az orosz hadsereg számára. Úgy volt, hogy még idén megkezdődik a gyártása, de nyilvánvalóan a pilóta nélküli repülőgép nem készült el. A feltételezések szerint négy S-70-es prototípust építettek, és lehetséges, hogy az Ukrajna felett az égből felrobbantott példány volt a legfejlettebb a négy közül.
Bár megsemmisült, az ukrán erők még mindig értékes információkat gyűjthetnek az Okhotnikról. „Megtudhatjuk, hogy rendelkezik-e saját radarral a célpontok megtalálására, vagy a lőszer előre be van-e programozva a célpontok koordinátáival” – magyarázza Anatolij Hrapcsisznyij.
Már a baleset helyszínéről készült képek tanulmányozása alapján szerinte egyértelmű, hogy a drón lopakodó képességei meglehetősen korlátozottak. Mivel a hajtómű fúvókájának alakja kerek, szerinte a radar is érzékelheti. Ugyanez vonatkozik a repülőgépen lévő sok szegecsre is, amelyek valószínűleg alumíniumból készültek.
Nem kétséges, hogy a roncsot ukrán mérnökök átvizsgálják, és eredményeiket továbbítják Kijev nyugati partnereinek.
Ez az incidens mégis azt mutatja, hogy az oroszok nem állnak nyugton, hatalmas emberi erőforrásaikra és hagyományos fegyvereikre támaszkodva. Új és okosabb módszereken dolgoznak a háború megvívására. És ami ma nem sikerült, az legközelebb talán sikerülni fog.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét