A világegyetem a sötét energia miatt fagyhalált szenvedhet
Kutatók szerint a sötét energia egy a jelenlegi formában az univerzum végét is jelentheti. A folyamatot hőhalálnak, vagy maximális entrópiának nevezik.
Eszerint az univerzum véges méretűre tágulna, de minden annyira kihűlne, hogy lényegében minden tevékenység megszűnne.
A sötét energia a világegyetem tágulásának gyorsulásáért felel, amit az 1990-es években fedeztek fel, azonban több mint két évtizedes kutatás ellenére még mindig a modern kozmológia egyik legnagyobb rejtélye.
Az évek során a tudósok számos tanulmány mutattak be, az elméletek pedig a logikusnak tűnőtől az egészen hihetetlenig terjednek, olvasható a Live Science beszámolójában.
Nem tudjuk pontosan, mi az a sötét energia, de sehogy sem segíti az univerzumot annak végnapjaiban
Az egyik elképzelés a holografikus sötét energia. Ebben a forgatókönyvben a gravitáció és vele együtt a tér is egy illúzió, a világegyetem pedig valójában csak kétdimenziós, és az felületén ható kvantumerők adják a gravitáció látszatát és a 3D-s tér szerkezetét.
Az elmélet szerint ennek a következménye a világegyetem természetes módon gyorsuló tágulása, amit sötét energiaként azonosítunk.
Míg számos kutató tanulmányozta az elmélet modelleit és a tesztelés módjait, egy asztrofizikuspáros az univerzum hosszú távú sorsát vizsgálta, ha azt valóban a holografikus sötét energia uralja. Eredményeiket szeptember 30-án tették közzé az arXiv preprint adatbázisban.
A sötét energia az egész kozmosz energiasűrűségének nagyjából 70%-át teszi ki. Ahogy az univerzum tágul, úgy csökken mind a szabályos, mind a sötét anyag sűrűsége, miközben egyre több sötét energia jelenik meg.
Az univerzum végső, hosszú távú sorsának tanulmányozásához a kutatók figyelmen kívül hagyták az anyagot, és kizárólag a holografikus sötét energia fejlődésére koncentráltak.
A kutatás során arra jutottak, hogy a várakozásoknak megfelelően a holografikus sötét energia tovább fogja tágítani az univerzumot, idővel azonban a hatása alább fog hagyni, ezáltal pedig lassulni fog a gyorsulás.
Az univerzum tágulási sebessége folyamatosan csökkenni fog, amíg a kozmosz el nem ér egy majdnem statikus értéket, aminek következtében eléri végső méretét.
De ahogy a világegyetem tágulása lassul, annak energiája is csökken. És mivel a világegyetem tágulásával az anyag sűrűsége is csökken, a világegyetem megáll.
A kutatók ezt a forgatókönyvet hőhalálnak nevezik, és lényegében a Nagy Reccs – az elmélet, amely szerint valami miatt az univerzum visszaszűkül az ősrobbanás előtti méretére – ellentéte.
A hőhalál nem hangzik kellemesnek, ugyanis bár a világegyetem tágulása végül megáll, nem lesz új energiaforrás a benne lévő anyag számára, így végül az összes csillag kialszik, szétesik és az összes szubatomi részecske eltávolodik majd egymástól.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra