A második világháború után egy kritikus MI5 ügynök, Juan Pujol García eljátszotta saját halálát, és közel négy évtizeden keresztül titokban tartotta azt. És ez még csak nem is a legérdekesebb dolog vele kapcsolatban.
Pujol a spanyol polgárháború veteránja volt, aki mélyen megvetette a totalitarizmust, legyen szó Francisco Franco vagy Adolf Hitler rezsimjéről. Amikor Nagy-Britannia 1939-ben hadat üzent Németországnak, Pujol elhatározta, hogy segíteni fogja a brit háborús erőfeszítéseket kémként. Olyan eltökélt volt, hogy még az sem tántorította el, hogy a brit tisztek visszautasították, mivel nem rendelkezett sem kapcsolatokkal, sem megfelelő képesítéssel. Ehelyett kidolgozott egy tervet, hogy „felturbózza” önéletrajzát, miközben segíti a háborús erőfeszítéseket — írja a History.
Pujol spanyol tisztviselőnek adta ki magát, aki Londonba készül repülni, és kapcsolatba lépett a náci tisztekkel Madridban, mondván, hogy szívesen kémkedne Nagy-Britannia ellen a Harmadik Birodalom számára. Ettől kezdve hamis információkat küldött a náciknak, amelyekről azt hitték, hogy Londonból származnak, de valójában Lisszabonból és Madridból küldte őket. Lényegében Pujol egy olyan kettős ügynökké vált, akiről Nagy-Britannia nem is tudta, hogy létezik.
A “Garbo” fedőnevű ügynök
Bár Pujol hamis jelentéseket küldött a náciknak, ezeket tényszerű adatokkal támasztotta alá, hogy hihetőbbé tegye őket. Stephan Talty, a “Agent Garbo: The Brilliant, Eccentric Secret Agent Who Tricked Hitler and Saved D-Day” című könyv szerzője szerint Pujol különféle enciklopédiákból és utcai hirdetésekből szedte össze az információkat. „Teljesen amatőr volt, de annyi apró adatot sikerült összeszednie, hogy végül megközelíthette a briteket” – mondja Talty.
Persze hibákat is követett el. Az MI5 feljegyzései szerint egyszer azt mondta a németeknek, hogy egy glasgow-i látogatás során olyan férfiakat talált, akik „bármit megtennének egy liter borért”. A nácik azonban nem vették észre, hogy a skótok inkább sört vagy whiskyt fogyasztanak.
1942-ben Pujol újra megkereste a brit hatóságokat, és bemutatta nekik, hogy valójában már kettős ügynökként dolgozik. A brit ügynökök már korábban rájöttek, hogy valaki titkos információkat küld Németországnak Portugáliából és Spanyolországból, de nem tudták, ki az a kém. Amikor Pujol felfedte magát, az MI5 Londonba vitte, hogy ott dolgozzon nekik.
A D-Day megtévesztése
Pujol legnagyobb sikere a D-Day invázióhoz kapcsolódik. A náciknak azt mondta, hogy a normandiai partraszállásról szóló hírek hamisak. Ennek következtében a németek felkészületlenek voltak az invázióra, amely végül döntő sikert hozott a szövetségesek számára.
A háború után Pujol tovább dolgozott az MI5-nál, hogy kiderítse, van-e terv a negyedik birodalom felélesztésére Németországban. Később azonban el akarta hagyni Európát és a háborús emlékeket, ezért Venezuelába költözött. Mivel sok egykori náci szintén Venezuelát választotta menedékhelyül, Pujol úgy gondolta, biztonságosabb, ha mindenki azt hiszi, hogy meghalt.
Hamis halál és eltűnés
1948-ban Pujol felhívta volt brit kapcsolatát, Tommy Harrist, és megkérte, hogy terjessze el, hogy maláriában halt meg Angolában. A hír elterjedt, a brit nagykövet pedig egy évvel később hivatalosan is bejelentette Spanyolországban, hogy Pujol meghalt. Pujol első felesége és gyerekei is így értesültek a halálhírről. Eközben Pujol Venezuelában szakállt növesztett, és egy jellegzetes szemüveget kezdett viselni, hogy álcázza magát.
Pujol közel négy évtizedig titokban tartotta, hogy életben van. Az 1980-as években egy brit író, Nigel West kezdett érdeklődni iránta, és rájött, hogy talán nem halt meg. West sikeresen felkutatta Pujolt, aki felfedte magát, és visszatért Európába, hogy találkozzon családjával. Felesége mindig is gyanította, hogy életben van, de gyerekei rendkívül dühösek voltak, amiért apjuk eltűnt az életükből.
Pujol végül 1988-ban halt meg, de addigra már könyvet írt életéről Westtel együtt. Élete hihetetlen története a mai napig lenyűgöző, és Oscar Isaac szereplésével film is készül róla.
Az idealista kettős ügynök
Pujol valószínűleg sokkal hamarabb is felfedhette volna magát, anélkül, hogy attól kellett volna tartania, hogy a nácik bosszút állnak rajta. Talty szerint azonban Pujol szégyellte, hogy nem tudott sikeres karriert építeni Venezuelában, ezért maradt továbbra is rejtőzködésben. Pujol tehetségesen tudott különböző szerepeket felvenni, ami miatt rendkívül sikeres kém volt. Nem pénzért vagy kényszerből lett kettős ügynök, hanem idealizmusból, ami nagyon ritka a kémvilágban.
„Ő egy idealista kettős ügynök volt, ami nagyon ritka” – mondja Talty. „Azért tette, hogy megvalósítsa magát, és hogy kiteljesítse színészi képességeit. Egy olyan szerepet akart játszani, amelyet mindig is szeretett volna.”
Juan Pujol García, a világ egyik legtehetségesebb kettős ügynöke, bebizonyította, hogy a kémkedés nem csupán a titkokról és az árulásról szól, hanem a meggyőződésről és az elhivatottságról is.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
3600 éves sajtot találtak a régészek egy sírban
Megmutatjuk, kik voltak a legkiválóbb magyar csillagászok a történelem során
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm