Dél-Korea követheti Észak-Koreát az ukrajnai háborúba
A dél-koreai média hétfőn azt állította, hogy Szöul katonai és hírszerző személyzetet küldhet Ukrajnába, miután északi szomszédjuk állítólag 10 ezer fővel támogatta meg az orosz haderőt.
Egy jelentés szerint a dél-koreai kormány és hadsereg „felülvizsgálja azt a tervet, hogy megfelelő számú személyzetet, köztük Észak-Koreára szakosodott hírszerző tiszteket és stratégiai szakértőket” küldjenek Ukrajnába. A jelentés szerint az Ukrajnában tartózkodó dél-koreai személyzet kihallgatná vagy tolmácsolná az ukrán erők által elfogott észak-koreai katonákat. Emellett Kijevnek információkat szolgáltatnának az északiak taktikájáról, doktrínájáról és műveleteiről.
Délen úgy érzik, nem ülhetnek tétlenül Észak-Koreát látva
A dél-koreai védelmi minisztérium sajtótájékoztatóján később elhangzott, hogy „nyitott hozzáállással” fogják felülvizsgálni az intézkedéseket az Ukrajnának történő fegyverek szállítására vonatkozóan. Szöul eddig humanitárius segélyt nyújtott Kijevnek a háború folyamán. A jelentés és a dél-koreai megjegyzések előtt röviddel azt állították, hogy a Kim Dzsongun úgy döntött, hogy 12 ezer katonát küld Oroszország támogatására, közülük 1500-an már az orosz az országban vannak, adta hírül a Newsweek.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra figyelmeztetett, hogy az északiak bevonása „az első lépés lehet egy világháború felé”. Ukrajna katonai kémfőnöke elmondta, hogy az északiak támogatása a „legnagyobb probléma”, amellyel Kijevnek Moszkva szövetségesei részéről szembe kell néznie. Phenjan emellett állítólag több ezer konténernyi lőszert küldött már Oroszországnak.
Peszkov szerint csak a két ország kapcsolatát fejlesztik
A Kreml bejelentette, hogy nem fog válaszolni az ezzel kapcsolatos kérdésekre, mivel szerintük „sok ellentmondásos információt látunk” Dél-Koreából és szövetségesétől, az Egyesült Államoktól. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az állami médiának pedig arról beszélt, hogy
Észak-Korea közeli szomszédunk, partnerünk, és minden területen fejlesztjük kapcsolatainkat. Ennek senkit sem kell aggasztania, mert ez az együttműködés nem irányul harmadik országok ellen.
Az Észak-Korea és Oroszország közötti fokozott katonai együttműködés Dél-Korea és a NATO számára is aggodalomra ad okot. A Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott hétfői telefonbeszélgetés során Jun Szogjol dél-koreai elnök elítélte a Moszkva és Phenjan közötti katonai közeledést, és kijelentette, hogy országa aktívan „fokozatos intézkedéseket” fog tenni válaszul. Jun közölte Ruttével, hogy azonnal tisztviselőket fog küldeni az információcsere megkönnyítése és az együttműködés megerősítésére érdekében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm