Újabb taggal bővült egy fekete lyuk kettős rendszere
A V404 Cygni, amely egy fekete lyukból és egy közeli csillagból – amelyet éppen most nyel el – álló röntgenkettős rendszer egy új tagot köszönthetett nemrégiben, ugyanis felfedeztek egy harmadik komponenst, amely körülbelül 70 ezer éves periódussal kering a két fő objektum körül.
Ez az úgynevezett hármas rendszer pedig arra utalhat, hogy egy eddig ismeretlen módon keletkezhetett, ugyanis nem következett be szupernóva-robbanás.
Új kérdést vetett fel a harmadik tag: miként keletkezett a fekete lyuk?
A fekete lyukak közvetlen megfigyelése lehetetlen, de a röntgenkettős rendszerek nagy energiájú kibocsátásaik révén azonosíthatók, amikor a fekete lyuk a csillag anyagából táplálkozik, olvasható az IFLScience beszámolójában.
A V404 Cygni volt az egyik első ilyen rendszer, amit felfedeztek. Kettős csillagrendszerekről már eddig is volt tudomásuk a kutatóknak, és bár jóval ritkábbak, ilyen háromtagú rendszerek is kialakulhatnak a megfelelő körülmények között.
Azonban, amikor neutroncsillagok szupernóvákból keletkeznek, az energia ellöki a közeli csillagokat. Emiatt azt feltételezték, hogy fekete lyukak esetén is legalább egy komponenst kilökne a robbanás, egy hármas rendszer sem maradhatna fenn.
Erről a rendszerről korábban úgy gondolták, hogy mindössze egy fekete lyuk és egy csillag alkotja, amely 6,5 napos alatt kerüli meg láthatatlan gyilkosát.
A fekete lyuk gravitációs ereje gázokat von el a csillagtól. Kevin Burdge, az MIT professzora és kollégái felfedezték, hogy egy harmadik csillag is kering ebben a rendszerben, de jóval távolabb, körülbelül 100-szoros távolságra, mint a Plútó a Naptól.
Egy ilyen messze lévő csillag csak lazán kötődik a rendszerhez, és elvileg egy szupernóva kilökhette volna. Mégis ott van, ami azt jelenti, hogy a fekete lyuk nem szupernóva-robbanás révén keletkezett, hanem úgynevezett „közvetlen összeomlás” során.
Ez a felfedezés az első közvetlen bizonyítéka ennek a jelenségnek, amit korábban csak feltételeztek
A kutatók kiszámították, hogy az objektum keletkezésekor ez a “hullám” sokkal kisebb volt, mint amit egy szupernóva esetén várnánk. Ez alapján a fekete lyuk nem robbanással, hanem csendes összeomlással jött létre.
A V404 Cygni rendszere így egyedülálló betekintést nyújt a fekete lyukak keletkezésének folyamataiba, és felveti a kérdést, hogy vajon léteznek-e még ehhez hasonló hármas rendszerek.
A felfedezés azért is különleges, mert a kutatók nem szándékosan keresték ezt a harmadik csillagot, hanem véletlenül bukkantak rá a Gaia adatbázis segítségével, amely több évtizednyi teleszkópos megfigyelést tartalmaz.
Az is lehet, hogy hasonló rendszereket nem veszünk észre, ha a távolság vagy a tömeg kisebb lenne, ami azt jelenti, hogy több ilyen hármas rendszer rejtőzhet még az univerzumban.
Az új tag életkora 3-5 milliárd év, amit az objektum keletkezésével kapcsolatos kérdések szempontjából is fontosnak tartanak. Ez az időskála azt jelzi, hogy az objektum már régóta ebben a rendszerben létezik, ami eddig nem látott perspektívát nyújt a fekete lyukak keletkezésére és evolúciójára vonatkozóan.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény