Szellemek: Tudomány vagy fantázia?
A hiedelem, hogy kísértetek járnak közöttünk, évezredekre nyúlik vissza. Egy átlátszó alak, amely végigsuhan a folyosón, egy nyikorgó padlódeszka vagy egy árnyék a szoba sarkában – mind ismerős elemei a kísérteties történeteknek. Azonban a tudományos bizonyítékok továbbra sem támasztják alá a szellemek létezését, így adódik a kérdés: miért látunk néha dolgokat, amelyeket természetfelettinek vélünk?
Meglepő lehet, de egy felmérés szerint az amerikaiak 46%-a, míg az Egyesült Királyság lakosságának 34%-a hisz a szellemek létezésében. Az Egyesült Államokban 18% vallotta be, hogy már látott szellemet. Mindez orvosi magyarázattal is szolgálhat.
Rossz alvás és alvási paralízis
Képzeld el, hogy ágyban fekszel, és egy szellemszerű alakot látsz lebegni feletted. Ez akár az alvási paralízis jele is lehet írja az Iflscience. Az alvási paralízis az alvás egy bizonyos szakaszában, a gyors szemmozgásos (REM) fázisban történik, amikor a legélénkebb álmainkat látjuk, de testünk teljesen mozdulatlan. Sokan, akik alvási paralízist tapasztalnak, ébren érzik magukat, mégis képtelenek megmozdulni, és gyakran hallucinálnak. Chris French, az anomalisztikus pszichológia szakértője szerint ez a jelenség állhat a legtöbb “paranormális” élmény hátterében.
Nemcsak az alvási paralízis, hanem az alváshiány is hozzájárulhat ahhoz, hogy emberek szellemekben és más természetfeletti lényekben hisznek. Egy kutatásban 8 853 főt kérdeztek meg alvási szokásaikról és természetfelettivel kapcsolatos hiedelmeikről. Az eredmények szerint azok, akik álmatlanságban szenvednek, kevesebbet alszanak, vagy hosszabb időt töltenek elalvással, hajlamosabbak a paranormális hitre.
Szén-monoxid: a láthatatlan veszély
A környezet is befolyásolhatja, látunk-e szellemeket. A szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, amely súlyosan károsíthatja az egészséget, sőt halált is okozhat. A viktoriánus korban több kísértethistória is szén-monoxid-mérgezéshez köthető. Egy 1921-es amerikai orvosi esetleírás szerint egy család tagjai, miután egy új házba költöztek, furcsa jelenségeket kezdtek tapasztalni. Kiderült, hogy a fűtőberendezésük hibás volt, ami szén-monoxid-szivárgáshoz vezetett, és ennek következtében a család tagjai betegeskedni kezdtek.
Egy másik esetben Carrie Poppy író is “démoni” jelenlétet érzett otthonában. Miután kapcsolatba lépett néhány szkeptikus szakértővel, kiderült, hogy otthonában szén-monoxid-szivárgás volt. A gázmérgezés hatásai gyakran mellkasi nyomással, szorongással és hallucinációkkal járna.
Penészgomba és kísértetházak
A penészgombák is hozzájárulhatnak a “kísérteties” élményekhez. A New York-i Clarkson Egyetem kutatói kapcsolatot fedeztek fel a penészesedés és a kísértetjárta házak között. Kutatásuk során 27 helyszínt vizsgáltak meg (13 kísértetjártnak vélt), és statisztikai összefüggést találtak a penész jelenléte és a kísérteties élmények között.
Befolyásolhatóság
Egy kísérletben a kutatók egy “kísérteties” szobát hoztak létre, ahol elektromágneses mezőkkel és infrahangokkal manipulálták a környezetet. A kísérlet során a résztvevők különféle anomáliákat érzékeltek, de ezek nem a mesterséges körülményekhez kötődtek. Ez azt sugallja, hogy a sugalmazásnak és a befolyásolhatóságnak is nagy szerepe lehet abban, hogy kísérteties élményeket élnek át.
Az agy trükkjei: agyi anomáliák
Az agy is okozhat olyan érzékcsalódásokat, amelyek szellemlátásként jelenhetnek meg. Egy férfit például epilepsziával kezelték, és elektródákat helyeztek el az agyának egy területén, amely az arcok felismeréséért felelős. Amikor elektromos impulzusokat küldtek ebbe a részbe, hallucinált arcokat kezdett látni, még a valós emberek arcain belül is. Ez a jelenség, amit “facephene”-nek neveztek, megmagyarázhatja a szellemalakok és arcok látását.
Egy másik kísérletben az agy bal féltekéjének egy részét stimulálták, aminek hatására a kísérleti alany egy árnyékszerű “személyt” érzett maga mögött. Parkinson-kóros betegek, akik hallucinációkat tapasztalnak, különösen érzékenyek lehetnek az ilyen típusú jelenésekre. Egy kutatás során egy robot segítségével próbáltak hallucinációs érzéseket kiváltani Parkinson-kóros pácienseknél, akik “szellemi” jelenlétet érzékeltek mögöttük.
Legyen óvatos a “szellem” észleléssel
Ha tehát szellemet látsz a szemed sarkából, érdemes előbb kritikus szemmel tekinteni a látottakra. Ahogy Chris French tanácsolja: “Javaslom, hogy aki a parapszichológiai és anomalisztikus pszichológiai témákat vizsgálja, fegyverezze fel magát kritikai gondolkodási készségekkel. Ezek a készségek nemcsak a ‘furcsa dolgok’ vizsgálatában, hanem az élet számos más területén is hasznosak lehetnek.”
Ezt is érdemes elolvasni:
Elhagyott épületek Magyarországon: 5+1 roskadozó építmény, amit egyszer látnod kell
Felfedezték a középkori vámpíroktól való félelem nyomait
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Először találtak borostyánt az Antarktiszon
Az USA olyan mértékben segíti Ukrajnát Trump előtt, ahogy csak tudja
Több mint 100 éves fotó alapján rekonstruálták a világ legnagyobb buddhista templomának egyik domborművét
Erdélyben találták meg Románia legnagyobb régészeti lelőhelyét
Az AI bámulatos segítségével kommunikálhatunk a robotokkal és az ufókkal
Magyar asztrofizikusok fejtették meg a Nap születését és gyerekkorát