Rekordot döntött a Fudzsi hegy, de nincs sok okunk az örömre
A Fudzsi csúcsán még mindig nem jelent meg a hó, így rekordot döntött, ugyanis az év ilyen késői szakaszában a festői hegycsúcs az elmúlt 130 évben a feljegyzések szerint mindig fehér volt. A hegy csúcsán a hó nyáron elolvad, de jellemzően október elején – átlagosan október 2-án – tér vissza, amikor a hőmérséklet csökkenni kezd.
A Fudzsi Japán legmagasabb csúcsa a maga 3776 méterével, egy aktív rétegvulkán, amely utoljára 1707-ben tört ki, a Hóei-korszakban, de akkor a hegy délkeleti részén újonnan kialakult nyílásból tört elő a hamu és kőzettörmelék. A Fudzsi-hegy tényleges csúcsáról az utolsó kitörés körülbelül 2300 évvel ezelőtt történt. Bár az ünnepelt hó hamarosan visszatér, idén több tényező miatt is késik, derül ki az IFLScience beszámolójából.
Miért nem fedi be a hó a hegy tetejét?
Japán az elmúlt két év legmelegebb nyarán van túl, a Japán Meteorológiai Ügynökség adatai szerint a 2024 júniusa és augusztusa közötti átlaghőmérséklet 1,76 °C-kal volt magasabb, mint az 1991 és 2020 között mért átlag. Az északi féltekén már beköszöntött az ősz, de továbbra is szokatlanul meleg hőmérséklet uralkodik a szigetországban és máshol is. Bár az éghajlatváltozást nem lehet közvetlenül egyetlen eseménynek tulajdonítani, a hóesés elmaradása a hegyen szorosan illeszkedik a globális felmelegedéssel kapcsolatos legújabb megfigyelésekhez.
A Nature folyóiratban idén megjelent tanulmány szerint az ember által okozott éghajlatváltozás az elmúlt 40 évben az északi félteke számos részén a hótakaró nagy mértékű csökkenését okozta. A megdöbbentő mértékű hóveszteség a síközpontok felszámolása mellett Észak-Amerika és Eurázsia nagy részén veszélyezteti a vízkészleteket is.
Miért ekkora jelentőségű Japánban a Fudzsi?
A japán sintó és buddhista hagyományokban tisztelt, spirituális jelentőségű Fudzsit gyakran a halandó és az istenek közötti világok átjárójának tekintik. Közel tökéletes kúp alakja számtalan művészt inspirált az évszázadok során, például Kacusika Hokusait is, akinek híres fametszeteit köszönhetjük. A hegy emellett évszázadokon át vonzotta a zarándokokat és kalandorokat egyaránt, és még ma is sok japán mássza meg a hegyet, pusztán, hogy elmélkedjen és kapcsolatba lépjen a természettel. A Fudzsi a szépség, a rugalmasság és a spirituális mélység nemzeti szimbóluma a japán emberek számára.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra