Volt amerikai tábornok: Trump szerint Oroszország Európa baja
Kijev közelebbi szövetségesei is kénytelenek lehetnek közbelépni az orosz agresszió elleni harcban, most, hogy Donald Trumpot újraválasztották, nyilatkozta az Egyesült Államok európai hadseregének korábbi parancsnoka.
A Newsweek jelentése szerint egyre több a találgatás arról, hogy Trump miként fog hozzáállni a háborúhoz, amikor belép a Fehér Házba, mivel bírálta Washington Kijevnek nyújtott katonai támogatását, és ragaszkodott ahhoz, hogy egy nap alatt véget tud vetni a háborúnak. Ben Hodges nyugalmazott altábornagy szerint „az alapján, amit Ukrajnával és Oroszországgal tett az első ciklusában, és az alapján, amit az elmúlt néhány évben mondott, nem hiszem, hogy a Trump-kormányzat előállna egy tervvel, hogy segítse Ukrajna győzelmét. Ugyanakkor azt kell mondanom, hogy a Biden-adminisztrációnak sem sikerült ezt megtennie.”
Trump tényleg lógva hagyná Ukrajnát és Európát?
Hodges többször bírálta Joe Biden kormányát, mivel többször is lésve látta el Ukrajnát fegyverekkel, például ATACMS rakétarendszerekkel. Szerinte a nagy hatótávolságú fegyverek elengedhetetlenek, például ahhoz, hogy Kijev vissza tudja foglalni a 2014-ben annektált Krímet. Elmondta, hogy Európának abból kell kiindulnia, hogy az Egyesült Államok egy Trump elnök alatt nem fogja a jelenlegi szinten folytatni a támogatást, ezért a teljes terhet magára kell vállalnia. „Ha az Egyesült Államok nem segít Ukrajnának, és elsétál, az csak azt jelenti, hogy a további orosz agresszió kockázata nő. Európának fel kell nőnie a kihíváshoz. Megvan az együttes ipari kapacitás és az erőforrások, de egyelőre hiányzik az együttes politikai akarat.”
Vannak találgatások arról, hogy a Biden-kormányzat hogyan fog segíteni Ukrajnának Trump 2025. január 20-ai hatalomátvétele előtt, de egyesek szerint sürgetnie kellene a segítségnyújtást. A Reuters és a Politico meg nem nevezett forrásokra hivatkozva írta, hogy a Fehér Ház a következő hetekben több milliárd dolláros biztonsági támogatást tervez intézni, mivel Washington igyekszik Kijevet „a lehető legerősebb helyzetbe hozni” januárra. Sokan ráadásul azt is követelik, hogy az Egyesült Államok az eszkalációtól való félelem miatt ejtse a nagy hatótávolságú fegyverek használatára vonatkozó tilalmat, hogy mélyen orosz területen lévő célpontokat támadjanak.
Hodges nem ellenzi az USA egyik lépését sem, de szerint enem helyettesíthet egy szilárd stratégiát, amely megmutatja, hogy mit próbálnak elérni a régióban az Ukrajnának nyújtott támogatással. Ennek elmulasztása eddig sikertelen politikát és ideigneles támogatást eredményezett.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Háborús fáradtság Európában, Oroszország valóban előnyről várhatja a telet?
Mikor törthet ki a Yellowstone szupervulkánja?
Olyan elemet hoznának létre a kutatók, amely új sort nyitna a periódusos rendszerben
Hatalmas tűzgömb robbant fel Magyarország fölött
Mit keres egy bambuszból készült szekér a Svájci-Alpokban?
A 10 legérdekesebb összeesküvés-elmélet – legendák és titkok a háttérben