Izgalmas égi jelenségek 2024 novemberének második felében
Novemberben izgalmas égi látványosságok tárulnak elénk: telihold, alkonyi bolygók, halvány üstökös, és különleges együttállások teszik érdekessé az őszi estéket.
Telihold november 15-én
A telihold november 15-én kel fel, de igazán látványos a 16-i alkonyon lesz, amikor a lenyugvó Napot szinte azonnal követi. A keleti határainknál a holdkelte ideje 15:50, Budapesten 16:03, nyugaton 16:14 lesz. Ezen az estén a Hold magasan jár majd az égen, közelében a Fiastyúk halmazával, amely a holdfény miatt csupán halványan látszik. Különleges látványt nyújthat a holdkoszorú, amely vékony felhőrétegek jelenlétében alakulhat ki, vagy akár köd is előidézheti írja a National Georaphic.
Merkúr és Vénusz az alkonyi égbolton
A Merkúr november közepén napnyugta után a délnyugati horizonton bukkan fel, így érdemes olyan helyszínt választani a megfigyeléshez ahol akadálytalanul ráláthatunk a látóhatárra és persze nem árt, ha derült is égbolt. A Merkúr ugyan nagyon alacsonyan van, de tiszta időben fényessége miatt mégis láthatjuk; napnyugta után fél órával körülbelül 3 fokos magasságban jelenik meg. A megpillantására nagyjából november 20-ig van reális esély.
A Vénusz, az alkonyi ég legfényesebb pontja, nem maradhat ki ő sem
A Vénusz az alkonyi égbolt rendkívül fényes pontja, amelyet lehetetlen nem észrevenni. Ez az az időszak, amikor a csillagos ég iránt érdeklődőket sorra kérdezik kevésbé hozzáértő ismerőseik: mi az a rendkívül fényes “csillag” az ég alján alkonyatkor?
A látványt fokozza, hogy a munkából hazafelé tartók 17 óra körül könnyen észrevehetik az égitestet, amely a hónap második felében egyre tovább marad látható. Bolygószomszédunk még hosszú ideig, március elejéig ékesíti az alkonyi és kora esti égboltot, amikor is sötét ég alatt gyönyörködhetünk benne.
Leonidák meteorraj november 17-én
Idén a Leonidák meteorraj teliholdkor tetőzik, így kevesebb hullócsillag figyelhető meg. November 17-én hajnal előtti órákat érdemes kinn tölteni, ekkor a holdfényt is beleszámítva óránként 5-6 leonida meteort láthat, aki egy pillanatra se csukja be a szemét, és épp jó irányba néz. Leonidák meteorjai igen gyorsak, emiatt fotón nem túl látványosak, kivéve persze az esetleges tűzgömböket.
Csillagászati megfigyelések és fotózási lehetőségek
A C/2023 A3 (Tsuchinsan-ATLAS) üstökös a Tejút irányában halad, így holdmentes estéken, megfelelő felszereléssel szép felvételeket készíthetünk róla. A holdmentes esti időszak 19-ével kezdődik.
Hold, Mars és Jászol-halmaz együttállás 20-án
Ezen az estén a Hold 70 százalékos megvilágítással ragyog, tőle jobbra a vöröses Mars látható, kezdetben 1,5 fokos távolságban, amely később kissé növekedni fog. A Jászol-halmaz csillagait 2,5 fokkal lejjebb találjuk. A Hold erős fénye miatt a halmazt szabad szemmel nem igazán láthatjuk, de fotón jól megörökíthető.
A Mars a hónap végéig fokozatosan közeledik a Jászol-halmazhoz, így a bolygó és a halmaz együttállása a későbbi napokban is érdemes lehet a fotózásra. Este 22 óra után már megfigyelhetők a keleti égbolton, és hajnal előtt szinte a zenit közelében járnak, ahol igazán látványos felvétel készíthető róluk.
Hold – Regulus együttállás 22/23-án éjjel
22-én késő este, 23 óra felé kel fel a páros, ekkor egymástól jó másfél fokra. Az éjszaka előrehaladtával távolságuk nő, hajnalra több mint 3 fokos lesz. A kékes fényű Regulus az 50 százalékos Holdtól jobbra látszik majd.
Holdsarló – Spica együttállás 27-én
A hajnali égen keressük az ekkor még 14 százalékos megvilágítású sarlót. A Hold 3 felé, a Spica jó fél órával később kel, de érdemes megvárni, míg kissé magasabbra emelkednek az égen. 5:30 körül már csak 3 fokra lesznek egymástól, a kékesfehér csillagot a sarló alatt, kissé balra láthatjuk.
Hajnali holdsarló 29-én és 30-án
Válasszunk olyan megfigyelőhelyet, ahonnan zavartalan a kilátásunk a délkeleti horizontra. A holdsarló 29-én még 4 százalékos megvilágítással kel, 30-án pedig már csupán 1,1 százalékkal, de tiszta horizont és megfelelő rálátás mellett még így is megfigyelhetjük.
29-én a holdkelte időpontja egybeesik a csillagászati szürkület kezdetével, így különösen szép fényviszonyok között láthatjuk a fokozatosan világosodó horizonton. A holdkelte ideje a keleti határainknál 05:09, Budapesten 05:21, nyugaton pedig 05:30.
30-án a holdkelte már a polgári szürkület kezdete előtti percekre esik, alig 40 perccel napkelte előtt bukkan fel, így kizárólag kristálytiszta horizont mellett van esélyünk megpillantani. Keleti határainknál 06:20-kor, Budapesten 06:31-kor, nyugaton pedig 06:41-kor kel a Hold. Mindkét hajnalon, ha keleti égboltunk mentes a fényszennyezéstől, megcsodálhatjuk az őszi állatövi fény „utolsó villanásait” is, mielőtt végleg eltűnik az égboltról.
Ezt is érdemes elolvasni:
Ritka jelenség során tűnt el egy csillag az Androméda-galaxisban
Újabb taggal bővült egy fekete lyuk kettős rendszere
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet