Majdnem 100 éve találták meg a meteoritot, amely bizonyítékot szolgáltatott a Marson lévő vízre
Egy fiók mélyén rejtőző kődarab segített a kutatóknak jobban megérteni a Mars geológiai történetét. A Purdue Egyetem kutatócsoportja izotópos kormeghatározással állapította meg, hogy a Lafayette-meteorit mintegy 742 millió évvel ezelőtt folyékony vízzel érintkezhetett.
A felfedezéshez vezető út viszont részben a véletlennek köszönhető. Körülbelül 11 millió évvel ezelőtt egy aszteroida ütközött a Marssal, melynek következtében törmelék jutott a bolygó légkörén kívülre. Ezek közül az egyik meteorit végül a Föld gravitációs vonzásába került, és a hosszú utazás végállomása Indiana állam volt. Bár érkezésének és felfedezésének pontos dátuma nem ismert, a kis kődarab valahogy a Purdue Egyetem biológia tanszékének egyik fiókjába került, ahol 1929-ben fedezték fel, írja a Popular Science.
Rengeteget utazott a meteorit, csak hogy egy fiókban végezze
Az 1980-as években a Lafayette-meteoritot a chicagói Field Museumnak adományozták, ahol szakértők olyan gázokat azonosítottak a meteorit belsejében, amelyek megegyeztek a NASA Viking űrszondája által a marsi légkörben kimutatottakkal. A további elemzések arra utaltak, hogy a kőzet ásványai valamikor folyékony vízzel érintkezhettek a Marson, de ennek idejét nem sikerült pontosan meghatározni.
Most azonban a Purdue Egyetem kutatói megoldást találtak erre a rejtélyre. A Geochemical Perspective Letters folyóiratban közzétett tanulmányuk szerint az izotópos kormeghatározás bizonyítékot nyújt arra, hogy a Lafayette-meteorit körülbelül 742 millió évvel ezelőtt érintkezhetett folyékony vízzel.
Azonban ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a Marson ekkoriban nagy óceánok vagy folyók léteztek. Marissa Tremblay, a kutatás vezető szerzője és az EAPS adjunktusa szerint nem valószínű, hogy ebben az időszakban bőséges mennyiségű folyékony víz lett volna a Mars felszínén. Ehelyett úgy vélik, hogy a víz a felszín alatti jég olvadásából származott, amit vulkáni tevékenység okozhatott, ami időnként a mai napig megfigyelhető a Marson.
Hatalmas felfedezés volt, és a jövőre is hatással lehet
A kutatók figyelembe vették az esetleges szennyeződéseket is, amelyek a kőzet 11 millió évig tartó útja során keletkezhettek. „A korára hatással lehetett az az ütközés, amelynek következtében a Lafayette-meteorit kilökődött a Marsról, az a hőhatás, amely az űrbeli utazása során érte, vagy az a felmelegedés, amit a Föld légkörén áthaladva szenvedett el. De sikerült bebizonyítanunk, hogy egyik sem befolyásolta a Lafayette-ben bekövetkező víz általi átalakulás korát.”
A jövőben a kutatók remélik, hogy hasonló kormeghatározási módszerek alkalmazhatók lesznek nemcsak más meteoritokra, hanem más bolygókra is. Ennek révén remélik, hogy esetleg újabb bizonyítékokat találhatnak a víz jelenlétére a Naprendszerben.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Vörös óriáscsillagról készített látványos videót egy magyar kutatócsapat
A Savoyai Teraszon nyílik jégpálya december 6-án
A hidegháborúból egyetlen egy ‘nem’ miatt nem lett nukleáris világégés
A sötét anyag lehet, hogy már az ősrobbanás előtt is létezett?
Az első, szervezett társadalom nyomaira bukkanhattak 5 ezer éves leletek alapján
Az ókorban a legtöbb kábítószert a háborúban álló hadseregek fogyasztották