Hidegháborús kémműholdak felvételeivel azonosították egy 1400 éves település és csata helyszínét
Egy 1973-ban készített amerikai műholdfelvétel segítségével régészek azonosították az al-Kádiszija csata helyszínét Irakban. A KH-9 Hexagon nevű hidegháborús műholdrendszer képei alapján a kutatók egy 1400 éves település nyomaira bukkantak, amely összhangban áll a történelmi forrásokkal.
Az Antiquity folyóiratban publikált tanulmányban úgy fogalmaztak, hogy ez az áttörés megvilágítja az iszlám hódítások egyik legfontosabb eseményét. Az al-Kádiszija csata időszámításunk szerint 636-ban vagy 637-ben zajlott le az arab muszlim sereg és a Szászánida Birodalom között. Ez utóbbi területe az ókori Perzsiában, a mai Iránban feküdt. A Britannica szerint a muszlimok döntő győzelme megnyitotta az utat Perzsia meghódítása előtt.
Kémműholdak felvételén láthatók a csata nyomai
William Deadman, az angliai Durham Egyetem régésze és a tanulmány vezető szerzője eredetileg nem a csatatér felkutatására indult. Csapatával a zarándokok által használt Darb Zubajda útvonalat vizsgálták, amelyet az UNESCO világörökségi helyszínként tart nyilván. Ez az útvonal az Irakban található Kúfát kötötte össze a Szaúd-Arábiában található Mekkával, és az Abbászida Kalifátus idején (750–850) a legfontosabb zarándokútvonal volt.
Nagy jelentősége volt az ütközetnek az iszlám terjedése szempontjából
A kutatók a frissen nyilvánosságra hozott képek elemzése során észrevették, hogy a helyszín megfelelhet a történelmi forrásokban leírt csatatérnek. Az írások említettek egy 10 kilométer hosszú falat, amely a várost egy közeli településsel kötötte össze, valamint egy árkot és áthidalt folyót, amelyeket egy város déli részén helyeztek el, írja a Live Science.
Deadman csapata a modern mezőgazdasági területek vizsgálata során olyan helyszínt azonosított, amely megfelelt a leírásnak. Helyszíni kutatások során megerősítették a felfedezést, azonosítva a falat és az árkot is. Deadman szerint „ez a felfedezés földrajzi elhelyezést és történelmi kontextust ad egy olyan csatának, amely kulcsszerepet játszott az iszlám terjeszkedésében Irak és Irán területén, és azon túl is”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Stephen Hawking: borzalmas bajban vagyunk, hamarosan lakhatatlanná válik a Föld
Hamarosan gladiátorként is küzdhetsz a Colosseumban
Ukránnak öltözött orosz katonák támadtak Kupjanszkban
150 ezer évvel ezelőtti emberi település nyomaira bukkantak régészek
A világ legpuccosabb szellemvárosa több mint 580 elhagyatott ‘Disney-kastélyból’ áll
Hány földönkívüli civilizáció létezhet az univerzumban? A kutatóknak új elméletük van rá