150 ezer évvel ezelőtti emberi település nyomaira bukkantak régészek
Tádzsikisztán Zarafsán-folyó völgyében végzett ásatások egy olyan korai települést tártak fel, amely akár 150 ezer évre is visszanyúlhat, és új betekintést nyújt az emberi vándorlás és letelepülés történetébe Közép-Ázsiában.
Az ásatást a Jeruzsálemi Héber Egyetem és a Tádzsik Tudományos Akadémia közösen végezte a Soii Havzak néven ismert lelőhelynél, amely réteges maradványai között kőeszközök, állati csontok és ősi növényzet nyomai találhatók, amelyek 20 és 150 ezer év közötti időszakokra datálhatók. A kutatócsoportot Prof. Yossi Zaidner, a Héber Egyetem régésze, valamint Dr. Sharof Kurbanov, a Tádzsik Tudományos Akadémia szakértője vezette, számolt be a SciTech Daily.
Ősi település a selyemút közeléből
Zaidner professzor szerint a Zarafsán-völgy, amely a középkorban a selyemút fontos állomása volt, már jóval korábban is kulcsfontosságú migrációs útvonal lehetett. A térség több emberfaj, például a modern Homo sapiens, a neandervölgyi ember és a gyenyiszovai ember találkozási pontja lehetett. A kutatás célja annak kiderítése, hogy mely emberfajok éltek itt, és milyen kapcsolatokat alakítottak ki egymással.
Az ásatások során az ősi településről előkerült maradványok – például megégett fa és állati csontok – rendkívül jó állapotban maradtak fenn, ami lehetővé teszi a korabeli éghajlat és környezet pontos rekonstruálását, ami azért is jelentős, mert a kutatók bíznak benne, hogy a további feltárások emberi maradványokat is felszínre hozhatnak, amelyek segíthetnek az emberi fajok azonosításában. A kutatásnak szélesebb körű hatásai lehetnek az emberi evolúció és migráció megértésére. A Soii Havzak földrajzi elhelyezkedése – egy hegyvidéki átjáró Közép-Ázsiában – lehetőséget nyújtott arra, hogy a korai emberi populációk átkeljenek ezen a területen, elősegítve őseink szétszóródását a régióban.
A vizsgálatok azonban nem állnak meg itt
Zaidner professzor kifejtette, hogy ez a felfedezés fontos lépés az ősi emberi történelem megértése felé Közép-Ázsiában, és egyúttal egy nemzetközi tudományos együttműködés gyümölcse. Az ásatások a következő években is folytatódni fognak a mélyebb rétegek feltárásával és az eddigi leletek részletesebb elemzésével. A kutatók bíznak benne, hogy ezek az eredmények átalakíthatják az emberi migráció és interakció történelmi narratíváját a közép-ázsiai régióra vonatkozóan.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hamarosan gladiátorként is küzdhetsz a Colosseumban
Ukránnak öltözött orosz katonák támadtak Kupjanszkban
A világ legpuccosabb szellemvárosa több mint 580 elhagyatott ‘Disney-kastélyból’ áll
Hány földönkívüli civilizáció létezhet az univerzumban? A kutatóknak új elméletük van rá
Oroszország fantomflottája: Hogyan üsse ki az EU a szankciók leghatásosabb ellenszerét?
Hidegháborús kémműholdak felvételeivel azonosították egy 1400 éves település és csata helyszínét