Várkonyi Zoltán Egy magyar nábobjának várában jártunk, Vöröskőn
A magyar film aranykorának nevezett időszakban, számos nevezetes és klasszikus alkotás megvalósítása köthető felvidéki helyszínhez.
A Várkonyi Zoltán által forgatott, 1966-ban bemutatott Jókai regények, az Egy magyar nábob és a Kárpáthy Zoltán nagyívű történelmi fimekként szerepelnek a köztudatban. Mindkét film szorosan kötődik a magyar reformkor időszakához, melyekben a cselekmény középpontjában a Kárpáthy-birtok, annak vagyona és megőrzése áll. Várkonyi a Kárpáthy család filmbéli kastélyát a történelem viharaiban is épen maradt Vöröskő várában találta meg.
Vöröskő a Felvidéken található, Pozsonytól negyven kilométerre, északkeleti irányban, a Kis-Kárpátok keleti felén, Modor, Nagyszombat és Szomolány városainak ölelésében. A vár, mely a Pozsonyból Morvaországba vezető utat védte, Cseszte települése fölött egy kvarckősziklára épült, ami a várpince aljzatában ma is jól látható.
A Kis-Kárpátok a Magyar Királyság nyugati védvonalának északi része volt. A hegység mindkét oldalán várak sorakoztak, melyek a fő átjárókat, utakat ellenőrizték, és támpontként szolgáltak a katonaság számára.
Vöröskő első okleveles említése 1271-ből származik, amikor II. Ottokár cseh király betör Magyarországra és az ország északi részének több más erősségével együtt elfoglalja azt. Későbbi urai között megemlíthetjük Csák Mátét, Hédervári Lőrincet, a Bazini és Szentgyörgyi családokat, valamint a Thurzókat is. Őket a Fuggerrek követik a tulajdonosok sorában, akik az épületegyüttes történetében komoly átalakulást hoznak. A régebbi erődítéseket teljesen lebontják, és helyükre, alapjaiban a mai napig is látható, kissé torzított téglalap alakú belső és külső várat építik. A Fugger család a Habsburg birodalmon belül nagy visszhangot kiváltó pénzügyi manőverekkel szerezett kétes hírnevet magának és a felvidéki bányászat kiaknázásában is érdekelt volt. A birtokukba kerülő Vöröskőn a kor mércéjével mért hatalmas belmagasságú, többszintes pincerendszert hoznak létre az ásványok tárolásának céljából. A befejezett építkezés azonban, részben a birodalmon belül kialakult új politikai erőviszonyok miatt, már a Pálffyak javainak számít. Pálffy Miklós, a kor egyik kiváló hadvezére, ugyanis feleségül vette a dúsgazdag hozománnyal rendelkező Fugger Máriát, kettejük leszármazottai pedig 1945-ig, egészen az államosításig, megtartják a birtokot.
Vöröskőt a török veszedelem nem éri el, de a későbbiekben Bocskai István, Bethlen Gábor és Thököly Imre is ellenségként kezeli a császárhű Pálffy családot és a várat elfoglalják. A Rákóczi-szabadságharc idején a kuruc haderő több kísérletet is tesz a bevételére, azonban mindannyiszor sikertelenül. A háborús idők elmúltával a vár újra lakható állapotú lett, és noha nem ez volt a Pálffyak fő tartózkodási helye, az épülteteket jó karban tartják.
Vöröskő vára teljesen épen fennmaradt napjainkra. Négy hatalmas és látványos sarokbástyával rendelkezik, ami uralja a teljes látképet. Berendezése a mai Szlovákia egyik leggazdagabb antik bútorgyűjteményének számít, ahol megtekinthetőek a Pálffy család által évszázadok során összegyűjtött műkincsek, bútorok, festmények, fegyverek, valamint a környék kisebb kastélyaiból összegyűjtött tárgyak.
A külsővár parkosított udvarán keresztül, a vár hídján és kapuján át a belső udvarra érvén tudunk belépőjegyet váltani. A műemlék nagyjából egy órás vezetéssel tekinthető meg. A Pálffyak után az eredeti állapotukban megmaradt lépcsőházakat, termeket, szobákat járta Bessenyei Ferenc, Latinovits Zoltán és Bitskei Tibor is, itt keltve életre Jókai Mór népszerű regényeit.
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban