Legtöbben a halál gondolatától is rettegünk, de most kiderült, hogy honnan tudhatjuk meg: elérkezett életünk utolsó napja.
Van egy hang, aminek megszólalása azt jelzi, hogy kevesebb mint 24 órája van hátra az életünkből, írja a LADbible.
Szakértők arra már korábban rámutattak, hogy számos jól megfigyelhető jelenség fordul elő, amikor valaki közeledik a halálhoz. Közülük némelyik már hónapokkal korábban is megtörténik, például megfigyelések szerint a legtöbb ember ugyanarról kezd beszélni, amikor életének vége közeleg.
Van azonban egy gyakori jelenség, amely kifejezetten későn jelenik, általában akkor, amikor már csak körülbelül 24 óra van hátra. De miről is van szó?
Megváltozik a légzésünk
A Medical News Today című orvosi szaklap szerint mindez egyrészt a légzési minták megváltozásával kapcsolatos, másrészt pedig azzal, hogy a váladékok összegyűlhetnek a torokban.
A hospice nővérként – azaz halálos betegek mindennapos ellátását segítő személyként – tevékenykedő Julie pontosan ismeri a jelenséget: „Valójában a nyál gyűlik össze a torok hátsó részében, ami nagyon kellemetlen hangokat eredményez” – fejtette ki.
Hozzátette: “A láz is gyakran előfordul, mert elveszítjük a maghőmérséklet szabályozásának képességét, így a hőmérsékletünk ingadozni fog életünk végén.” Véleménye szerint ezek a jelenségek teljesen normálisak, és valójában mindenkinél hasonló tapasztalható, aki természetes körülmények között, otthonában veszti életét.
De milyen ez a hang?
A haldoklási folyamat egyik fázisa, amikor valaki már nem tud úgy nyelni, mint korábbi életszakaszaiban, a váladék mennyisége pedig egyértelműen megnő a légutakban. Ennek eredményeként néha minden lélegzetvételnél halk nyögdécselést, vagy akár hangos gurgulázó vagy horkoló hangot hallhatunk.
A család és a barátok aggódhatnak a sokszor egészen ijesztőnek tűnő hangok miatt, de szerencsére ez valójában semmilyen fájdalmat vagy kellemetlenséget nem okoz a haldokló személy számára.
A megfigyelések szerint átlagosan a beteg körülbelül 25 órát fog még élni a hangok megjelenését követően, de a folyamat hosszabb ideig tarthat azoknál, akik nem hagyományos kórházban vannak, hanem a hospice ellátásban részesülnek.
Mit tehetünk a „halálhörgés” enyhítéséért?
A probléma lényege tehát az, hogy a haldokló személy többé nem tudja kimozdítani a beragadt nyálat és egyéb váladékokat a torkából, mivel a légzési módszere megváltozik. Sőt, időnként teljesen meg is szűnik néhány másodpercre a légzés.
A tapasztalatok szerint az alábbiakkal lehet próbálkozni, ha meghalljuk a borzasztó hangot:
- Fordítsa a beteget az oldalára.
- Emeljük fel a fejét, hogy a váladék kifolyhasson.
- Nedvesítsük meg a száját nedves tamponnal.
- Korlátozzuk a folyadékbevitelt.
- Használjon szívóberendezést, vagy gyógyszert a váladék eltávolítására.
És természetesen fogadjuk el, hogy sajnos közeleg a végső óra.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az óceánok legkisebb élőlényeivel fognák vissza a szén-dioxid mennyiségét
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra