Hatalmas szerencsénk van azzal, hogy nem alakult ki szuperföld a Naprendszerben
A szuperföldek olyan exobolygók, amelyek tömege jóval nagyobb a Földénél, azonban kisebbek, mint a Naprendszer jégóriásai. Ezek a bolygók gázból, kőzetből vagy a kettő kombinációjából állnak, és a Tejútrendszerben szinte tele van velük, csak nekünk nem jutott belőle.
De talán nem is baj, ugyanis nagy valószínűséggel nem lennénk itt
Ha az éjszakai égboltban gyönyörködnénk, remek ötletnek tűnhet egy újabb hatalmas bolygó, de ha lenne egy ilyen a szomszédságunkban, az valójában katasztrofális éghajlati körülményeket eredményezne a Földön. A bolygók megismerésére szakosodott tudósok nemrégiben létrehozták Naprendszerünk ezen alternatív változatának szimulációját, amely kellemetlen helyzetet eredményezett volna számunkra, ha valóban megtörtént volna a Naprendszer kialakulása során, derül ki az Indy100 beszámolójából.
A Florida Institute of Technology bolygókutatói, Emily Simpson és Howard Chen szerint nem véletlen, hogy saját naprendszerünkben nincs szuperföld, ugyanis ha lenne egy a közelben, valószínűleg nem lennénk itt. A két tudós szerette volna kideríteni, hogyan befolyásolhatják az exobolygók a közelükben lévő planétákat. Az eredményeik alapján ha egy szuperföld a Mars és a Jupiter között alakult volna ki, az elpusztíthatta volna a Földet. Modellekkel mutatták be, hogy ez a Phaedra névre keresztelt bolygó hogyan okozott volna szélsőséges teleket és rendkívül forró nyarakat, amik alkalmatlanná tették volna otthonunkat az élet fenntartására.
Egy szuperföld megakadályozta volna az élet kialakulását
A tudósok a Phaedrát különböző tömeggel és pályával szimulálták, és megállapították, hogy már egy, a Föld tömegénél mindössze kétszer nagyobb égitest szélsőséges évszakváltozásokat okozott volna, ami változékony éghajlathoz vezetett volna. Ha a szuperföld a Föld tömegének 10-20-szorosa lett volna, szülőbolygónk teljesen lakhatatlan lett volna. Chen a Space.comnak elmondta, hogy az a konfiguráció, amelyhez végül a Naprendszeren belül jutottak, határozottan nem gyakori. „Míg a saját Naprendszerünkben kicsi az esélye annak, hogy ez megtörténjen, nagyon is megtörténhet sok másik rendszerben.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A történelem legrosszabb halálát szenvedte el ez az ember
A cinkotai rém: Kiss Béla hátborzongató története
Űrből jött ház Budán: a Frankel Leó úti csoda, ami történelmet írt
A Garamantok rejtélyes piramis sírjai
Lehet, hogy megtalálták Szent Miklós, azaz Télapó sírját
Arkhimédész elveszett műveit segített felfedezni egy részecskegyorsító