Több mint hat évtizedes kutatás után a tudósok végre azonosították a génmutációt, amely a házimacskák narancssárga bundáját okozza. A felfedezést két egymástól független kutatócsoport tette, és kiderült, hogy a narancssárga szín nem egy fehérjét kódoló génváltozásnak, hanem egy DNS-szakasz hiányának köszönhető, amely nem kódol fehérjét.
A kutatók a Stanford Egyetem genetikusának, Greg Barshnak vezetésével vizsgálták a macskák narancssárga bundájának titkát. Megállapították, hogy a narancssárga szőrszálakat termelő bőrsejtek 13-szor több RNS-t termelnek az Arhgap36 génből, mint azok a sejtek, amelyek nem termelnek narancssárga színt — írja a Science Alert.
A kutatócsoport eredetileg azt feltételezte, hogy az Arhgap36 gén fehérjét kódoló részében lehet a mutáció, de meglepetésükre egy 5 kilobázisos (kb) DNS-szakasz hiánya volt a valódi felelős, amely a gén működését szabályozza.
A narancssárga szín és az X-kromoszóma kapcsolata
A kutatók az adatbázisban 188 macska genetikai adatait elemezték, köztük 145 narancssárga, 6 teknőctarka vagy kalikó, és 37 nem narancssárga példányt. Az 5 kb-os DNS-szakasz hiányát minden narancssárga macskában kimutatták, de egy sem volt jelen a nem narancssárga egyedeknél.
A mutáció az X-kromoszómán található, amely megmagyarázza, miért olyan eltérő a színeloszlás a hím és nőstény macskák között. A hímeknek csak egy X-kromoszómájuk van, ezért egyetlen mutációs példány is narancssárgává teszi őket. Ezzel szemben a nőstények két X-kromoszómával rendelkeznek, és az úgynevezett X-kromoszóma inaktiváció miatt narancssárga és más színű foltok alakulhatnak ki a bundájukban.
A teknőctarkák és kalikók titka
A nőstény macskáknál az X-kromoszómák inaktivációja mozaikos mintázatot eredményezhet. Ezért lehet egy nőstény teknőctarka, amely fekete és narancssárga színek keverékével rendelkezik, vagy kalikó, amelyhez fehér szín is társul. A kalikók esetében egy további fehér foltozást okozó mutáció hatással van a pigmenttermelő sejtek fejlődésére és eloszlására.
Miért narancssárgák, de nem „buták”?
A narancssárga macskákról gyakran mondják, hogy „bolondosak” vagy kevésbé intelligensek, de erre nincs tudományos bizonyíték. A kutatók nem találtak olyan negatív következményt, amelyet ez a mutáció okozna az egészségükben vagy mentális képességeikben.
Mit jelent ez a felfedezés?
A Kyushu Egyetem genetikusának, Hidehiro Toh-nak vezetésével végzett második kutatás szintén megerősítette, hogy az Arhgap36 gén fokozott aktivitása átalakítja a pigmenttermelést. A sötét barna és fekete eumelanint vöröses-sárga pheomelaninra cseréli, így születik meg a narancssárga bunda.
Ez a felfedezés nemcsak a macskák genetikai hátterét segít megérteni, hanem azt is, hogyan hatnak a kromoszómális eltérések a színek kialakulására. A narancssárga macskák tehát nemcsak a szemünk, hanem a tudomány számára is igazi kincsek!
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Több száz csontváz van a Himalája egy eldugott tavacskájában, de a szakértők sem tudják, miért
Budapest legkeskenyebb háza alig több mint 6 méter széles
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje