Gyerekkorunkban sokunkat riogattak azzal, hogy ha nem tanulunk, akkor valami szörnyen fárasztó, kizsigerelő munkát kell majd végezzünk a mindennapi megélhetésért. Kevesen gondolták akkor, hogy egy munka nemcsak fizikailag lehet kimerítő, hanem bizony lelkileg is tönkretehet akárkit, amit ráadásul kipihenni, az esetleges traumából felépülni sokkal hosszabb idő. Még akkor is ha “csak” ülni kell egy képernyő előtt és olvasni.
A volt munkatárs nem bírta tovább: perelt és beszélt
Képzeld el, hogy a munkaidőd jelentős részében erőszakos videókat nézel, döbbenetes pornográf tartalmakat vagy kénytelen megtekinteni, gyilkosságokat értékelni vagy éppen élve megsütött állatok látványától fordul fel a gyomrod. Olyan ez, mintha munkaidődben kizárólag a legkeményebb horror- és thriller filmeket néznéd, végtelenítve. Ép elmével ezt nem lehet túlélni.
Az egyik legnépszerűbb közösségi oldal, a Facebook egyik moderátora beszélt arról a VICE-nak, hogy mit is kellett csinálni a munkaidejében, bár hangját torzították, fejére pedig egy álarcot húzott, hogy felismerhetetlen maradhasson.
A volt munkatárs már eljárást indított egykori munkaadójával szemben, ám akárhogy is ítél a bíróság, egyvalami biztos: az átélt traumatikus élmények miatt már sosem lesz az, aki egykor volt. Elmondása szerint a munka kezdetén, a gép bekapcsolása után, szinte átmenet nélkül jelentek meg a szörnyűbbnél szörnyűbb, mások által már jelentett tartalmak a szeme előtt. Ezt követően döntött, majd megnyomott néhány gombot és jött a következő.
Ezt a munkát ne válaszd!
Az egykori munkatársat ma már poszttraumás stressz szindrómával (PTSD) kezelik, pedig korábban nem is hitt ebben a betegségben és csak reménykedik abban, hogy valamikor felgyógyul majd.
Az egykori Facebook moderátor elmondta, hogy az állásinterjún szó sem volt róla, hogy mennyi traumatizáló tartalmat kell majd néznie, pusztán arra figyelmeztették, hogy lehetnek majd ilyen tartalmak. Nyilván arra sem készítették fel, hogy pontosan milyen tartalmakra kell számolnia.
Szerinte a Facebook-nak megvan a pontos szám, hogy a munkatársai számára hány potenciális traumatizáló tartalmat mutatott. Ők azonban ezt nem tudják, de napi szinten 5-10% közé teszi a volt munkatárs ezek arányát.
A 2021 júliusában megjelent interjút mára 6,5 millióan nézték meg, a kommentek többsége megértő e munka nehézségével kapcsolatosan és nagyjából abban foglalható össze, hogy ez az egyik legnehezebb meló, ám a világnak szüksége van rájuk.
Íme a videó:
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan lehet tüzet gyújtani a víz alatt?
Robotok a kutyák ellen – rendhagyó agility-versenyt rendeztek
„A gyerekek miatt fog elbukni a rezsim” – Politikai foglyok és átnevelő táborok
A Webb fordulatos története arról, hogy majdnem el sem indult
Feltárták a 2700 éve elhagyott asszír fővárost
Karácsonyi csoda az Esztergomi Bazilikában – Ne hagyd ki!