A leghosszabb ideje égő villanykörte több mint 120 éve ég, és valószínűleg mindannyiunkat túlél majd
A kereskedelmi forgalomban kapható villanykörték a 19. század végén jelentek meg, egy közülük pedig mindennél régebb óta világít, és 2025-ben már a 124. életévébe léphet. Hogy pontosan mikor gyártották a 60 wattos izzót, és mikor kapcsolták be először, azzal kapcsolatban több elmélet is van, de a Guinness Rekordok Könyve szerint a Centennial Light, vagyis az évszázados villanykörte a világ leghosszabb ideig égő izzója, amely jelenleg egy kaliforniai tűzoltóságon áraszt gyenge narancssárga fényt.
A fény, ami sosem alszik ki, vagyis szinte sosem
A Science Alert beszámolója szerint az izzó folyamatos világítása a korai darabok tartósságát bizonyítja, és már sok éve ég egy élő online kamerán, hogy mindenki láthassa. A New Yorker egy 2016-os cikke szerint az izzó három modern webkamerát is túlélt már. 2015-ben a Livermore-i Tűzoltók Alapítványa megünnepelte a százéves lámpát, mert több mint egymillió órája szolgálja az őrsöt. 2021-ben egy Martin Kykta nevű mérnök tanulmányozta az évszázados villanykörtét, és azt jósolta, hogy ha továbbra is 4 wattot vagy annál kevesebbet sugároz, akkor még egy évszázadon át kitarthat.
A tartós fényforrás az 1970-es években vált híressé, amikor a Herald Newsban úgy írtak róla, mint a világ leghosszabb ideje égő izzója. A helyi beszámolók szerint a villanykörtét először 1901-ben adományozták a kaliforniai Livermore egyik tűzoltóságának, és bár az évtizedek során többször helyet is megjárt, az izzó még mindig a helyi tűzoltóságnál van. Az 1972-es híradás szerint 1902-ben kapcsolták fel először, de a hivatalos Guinness-rekord szerint 1901 óta ég, és csak szükség esetén vagy véletlenül kapcsolták ki. 1972-ben a helyi tűzöltóparancsnok azt mondta akkor, hogy a nap 24 órájában égve hagyják.
„Soha nem kapcsolták ki, kivéve körülbelül egy hétig, amikor Roosevelt elnök WPA emberei átalakították a tűzoltóházat a 30-as években, és néhányszor, amikor áramszünet volt.”
Ez a villanykörte jó eséllyel azután is világítani fog, amikor mi már rég nem leszünk
Manapság az izzók rövid élettartamúak, de ez részben azért van, mert rendszeresen ki- és bekapcsolják őket, ami a bennük lévő volfrámhuzalt gyors tágulásnak és összehúzódásnak teszi ki. Az évszázados villanykörtét a Shelby nevű cég gyártotta, és olyan szénszálat tartalmaz, amely nem kopik olyan könnyen, mint a volfrám. A 20. században mégis a volfrám lett a kedvenc izzó, mivel jobban tűri az oxigénnel való érintkezést, mint a szén.
A Shelby izzókat kézzel fújják, és vastag szénszálát biztonságosan vákuumban tartják, és egyenletes, alacsony fényerővel világítanak. Még senki sem tudja, hogy a LED-izzók képesek-e felülmúlni az évszázados villanykörtét, de ma már azt mondják, hogy egy átlagos LED-lámpa akár 50 ezer órát, azaz közel hat évet is kibír. Ennél azonban sokkal több kell ahhoz, hogy felvegyék a versenyt az évszázados villanykörtével.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szakértők szerint „szellemrádiók” oldhatják meg az eltűnt maláj gép rejtélyét
Földönkívüli technológiát fedezhetnek fel az exobolygók oxigénszintje alapján
Ritka fekete holddal ér véget az év
Növeli a NATO a katonai jelenlétet a Balti-tengeren
Kiderülhetett, mikor lett a kutya az ember legjobb barátja
Leonardo da Vinci 500 évvel ezelőtt tervezett önhordó hídja még ma is csodaszámba megy