A szakértők szerint az emberiség felkészületlenül várja a vulkánkitörést, amely akár az egész emberiséget veszélybe sodorhatja.
Földünk jövőjére egyre több veszély leselkedik, a Daily Star cikkéből most az derül ki, hogy akár egy borzalmas vulkánkitörés is elhozhatja a véget.
Egyre több szakértő arra figyelmeztet ugyanis, hogy a Földnek nincs vészforgatókönyve egy ilyen tragédia esetére, ami 100 éven belül bekövetkezhet. A helyzetet a feltételezések szerint ráadásul tovább rontja a társadalom fosszilis tüzelőanyagoktól való függése.
Klímakáosz közeleg?
Az egyik legismertebb klímakutató, Dr. Markus Stoffel úgy véli, hogy egy ilyen kitörtés „klímakáoszhoz” vezethet, amely hasonló lenne az indonéziai Tambora-hegy halálos kitöréséhez, ami 1815-ben történt. Az incidens 24 köbmérföldnyi gázt, port és sziklát lövellt ki a légkörbe, ez pedig a hőmérséklet veszélyes zuhanását okozta.
Ennek következményeként emberek ezrei haltak meg, a termés elmaradt, és futótűzként terjedtek a betegségek. Ráadásul ha ma valami hasonló történne, az szakértők szerint a társadalom egészségtelen mértékű fosszilistüzelőanyag-függősége miatt még borzalmasabb következményekkel járna.
Káros gázokat enged szabadon a vulkánkitörés
Dr. Michael Rampino geológus kifejtette: “A hatások még rosszabbak lehetnek, mint 1815-ben. A világ most instabilabb.” Vulkánszakértők kutatásai szerint a melegebb légkör gyorsabban terjesztené a kén-dioxid gázt és a szulfát aeroszolokat, ami rosszabbá tenné a hűtő hatást. Dr. Anja Schmidt cambridge-i légkörkutató hozzátette, hogy ezek az apró és fényes részecskék pont megfelelő méretűek ahhoz, hogy a napfényt visszaverjék.
Dr. Stoffel arról is beszélt, hogy a tudósok valójában még csak az elején járnak annak vizsgálatában, hogy pontosan mi is történne egy ilyen esemény során, a bizonytalanság tehát aggasztó mértékű.
Mini jégkorszakot is okozott már
A jégmagokban megfagyott és a régi fagyűrűkbe ágyazott légköri adatokat már sikerült kielemezni. Ezek a mérések pedig arra utalnak, hogy az elmúlt több ezer évben több vulkánkitörés átmenetileg 1-1,5 Celsius-fokkal hűtötte le a bolygót.
Például az 1257-es, “Samalas-esemény” néven is emlegetett pusztító indonéziai kitörés a feltételezések szerint több száz éves „kis jégkorszakot” indított el. A Fülöp-szigeteken a közelmúltban történt tragédia, a Pinatubo-hegy 1991-es robbanása pedig néhány évre 0,5 fokkal hűtötte le a Földet a kén-dioxid koncentráció emelkedése következtében.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
VIDEÓ: Hangyák kontra emberek: Van, amiben még a hangyák is levernek minket
A világtörténelem 13 legfurcsább rekordja
Az állatvilág 10 legfurcsább szexuális szokása
A pápa hóhérja 517 embert végzett ki karrierje során
Négyszer váltott nevet ez a magyar város – tudod melyik?
Olyan ember alkotta dolgot találtak a Föld legmélyebb pontján, amely jól mutatja a pusztításunk mértékét